En pahalı yiyecekler

'Damak Keyfi' forumunda YAREN tarafından 18 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dünyanın en pahalı yiyecekleri

  Bazen Leziz yemekler yemek için servet ödemek gerekebilir.İşte araştırmalar sonucu en pahalı yiyeceklerin listesi;

  Safran
  Dünyanın her yerinde yetişen Saffron Crocus bitkisinden gelen bir baharattır. Oldukça fazla kaynak ve işçilik gerektirdiği için bu baharatın fiyatı 500 dolar ile 5 bin dolar arasında değişmektedir.

  [​IMG]

  Macadamia
  Dünyanın en pahalı fındığı Macadamia fındığıdır. Oldukça sert kabuğunun altında yüzde 80 yağ ile yüzde 4 şeker oranıyla kaymak tadında bir özü bulunuyor. Bu fındığın kilosu 30 doları aşıyor.

  [​IMG]

  Elmas havyarı
  Kara havyar dünyanın en pahalı havyarı olarak bilinir. Aslında en pahalı havyar Altın havyardır. Almas kelimesi Farsçada elmas anlamına elir. Beluga havyarı ise 100 yılı aşkın bir süredir var olan ve 120 yıldır hemen hemen hiç değişime uğramamış bir balıktan elde edilmektedir. ABDde bu havyarın kilosu 5 bin dolar civarındadır.

  [​IMG]

  Beyaz trüf mantarı
  Beyaz trüf mantarı dünyadaki en pahalı mantar olarak bilinir. Kilosu 2 bin euro ile 4 bin euro gibi inanılmaz fiyatlar arasında değişmektedir.

  [​IMG]

  La Bonnotte patatesi
  Dünyanın en pahalı patatesi Fransız La Bonnotte patatesidir. Deniz kenarında bulunan bölgelerde deniz yosunu ile ekilerek üretilir. Neredeyse yok olma sınırına gelen bu patatesin kilosu 5 bin euroyu buluyor.

  [​IMG]

  Wagyu sığırı eti
  Dünyanın en pahalı sığır eti Wagyu ineklerinde bulunuyor. Bu Japon inekleri en iyi şekilde besleniyor. Avrupada 200 gramlık fileto 100 dolardan fazla ediyor.

  [​IMG]

  Essen sandviçi
  Dünyanın en pahalı sandviçi Almanya Essenden gelen ve Essen adı verilen sandviçtir. Şu sıralarda Berkshire-Clivedenda satılan bu üç katlı sandviç, tavuk, jambon, yumurta ve trüf mantarından yapılıyor. Fiyatı ise yaklaşık 200 dolar!

  [​IMG]

  Havyarlı İtalyan pizza
  Dünyadaki en pahalı pizza İtalyada 8 bin 300 euroya yeniyor! Havyar, ıstakoz ve üzerine komple kanyak dökülerek yapılan bu pizzanın çapı yaklaşık 20 santimetre.

  [​IMG]

  Le Parker omleti
  Dünyadaki en pahalı omlet New Yorktaki Le Parker Meridien adlı restoranda yeniyor. Bin dolar değerindeki omlette 10 gram sevruga havyarı, bir büyük ıstakoz ve 6 adet yumurta bulunuyor. Eğer evde yapmayı deneyecekseniz maliyeti yaklaşık 700 dolar ediyor.

  [​IMG]


  Altın sundae

  Manhattanda Serendipity 3 adlı restoranda dünyanın en pahalı tatlısı olan bin dolarlık sundae yapılıyor. 2004te yapılmaya başlanan bu tatlı aynı zamanda dünyanın en pahalı tatlısı olma ünvanıyla Guinness rekorlar kitabına girdi. Bu tatlı 5 top Tahiti vanilya soyası dondurması, Madagaskar vanilyası, 23 karat yaprak altın ve dünyanın en pahalı çikolatası olan Amedei Porceleanadan yapılıyor. Sizce de çok zengin görünmüyor mu?
  Alıntı​
   
Yükleniyor...