Enerji kaynakları nelerdir

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 1 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. ENERJİ KAYNAKLARIMIZ
  Doğalgaz : Diğer enerji kaynaklarına göre daha temiz bir enerji kaynağıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Mardin-Çamurlu da, Marmara Bölgesi'nde Hamitabat'ta çıkarılan Doğalgaz; Isınma, elektrik üretme, seracılık gibi alanlarda kullanılır. Ülkemizde yeteri kadar bulunmadığı için, ithal edilmektedir.
  Güneş : Türkiye, güneş enerjisinden faydalanma yönünden çok şanslıdır. Güneş enerjisini, ısınma, su ısıtma, seracılık, Elektronik aletler gibi alanlarda kullanmaktayız. Güneş enerjisini en iyi enlemleri sebebiyle güney illerimiz kullanabilmektedir.
  Jeotermal Enerji : Bu enerji, yeraltından çıkan sıcak sulardan elde edilen enerjidir. Özellikle fay kırıklarının bulunduğu bölgelerden yeryüzüne çıkan sıcak sular Ege bölgesinde çoktur. Denizli-Sarayköy, Afyon-Sandıklı, İzmir-Balçova gibi sıcak su kaynakları önemlidir. Ayrıca Denizli ilin Sarayköy ilçesinde çıkan sıcak sudan elektrik üretilir.
  Linyit : Taşkömüründen az kalorisi olan bir enerji kaynağıdır. Türkiye'nin birçok bölgesinde linyit yatakları mevcuttur. Isınmak için, elektrik enerji elde etmek için kullanılır. Tunçbilek, Soma, Yatağan, Seyitömer, Elbistan, Aşkale’de çıkartılmaktadır. Tunçbilek, Yatağan, Seyitömer, Orhaneli Termik santrallerinde elektrik üretimi için kullanılmaktadır.
  Petrol : Bir enerji kaynağı olan petrol, Türkiye de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çıkarılmaktadır. Son zamanlarda açılan kuyularda da petrol bulunmuştur. Yine de Türkiye'nin petrol tüketimini karşılayamamaktadır. Ülkemiz diğer ülkelerden petrol ithal etmektedir. Türkiye de; Raman, Garzan, Kurtalan, Adıyaman ve Mardin çevresinde petrol çıkarılmaktadır.
  Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen petrol,
  Orta Anadolu - Kırıkkale
  Aliağa - İzmir
  Ataş - Mersin
  İpraş - İzmit
  Batman - Batman petrol rafinerilerinde işlenmektedir.
  Rüzgâr : Son yıllarda rüzgâr gücünden elektrik üretme yoluna gidilmiştir. Ülkemizde rüzgâr ile elektrik üreten santraller kurulmaktadır.
  Radyoaktif Mineraller : Bu mineraller, nükleer santrallerde enerji üretmeye yarar. Uranyum ve Toryum maddeleri kullanılır.
  Su : Türkiye su gücü bakımından zengin bir ülkedir. Dağların eğimi ve baraj yapımı ile elektrik üretimi daha kolay olmaktadır. Bu yolla üretilen enerjiye hidroelektrik enerji ismi verilir. Türkiye, elektrik üretiminin büyük bir bölümünü bu yolla karşılar. Atatürk, Keban, Hirfanlı, Seyhan gibi büyük barajlardan elektrik üretilir. Ayrıca bazı bazı göllerden de elektrik üretilir.
  Taş Kömürü : Taşkömürü, Zonguldak, Ereğli ve çevresinden çıkartılır. Sanayi de kullanılır. Demir'in eritilmesi ve demir - çelik sanayinde kullanılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Mar 2017
Yükleniyor...