Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar Ve Çözümleri

'Sosyal Konular' forumunda Demet tarafından 8 Nis 2014 tarihinde açılan konu

 1. Engelli vatandaşlarımız ne yazık ki halen pek çok zorlukla karşı karşı kalıyor günümüz Türkiyesinde. Herkesin eşit şartlarda yaşamaya hakkı olduğunu savunduğumuz bugün engelli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntılara bir göz atalım.

  Yüksek, rampasız ve dar yaya kaldırımları en büyük işkence. Birde kaldırıma park edilmiş arabaları düşünürsek engelsizlerin bile zor yürüdüğü bu kaldırımlarda engelli vatandaşlarımızın hali gerçekten içler acısı. Çözüm yolu kaldırımların yeniden gözden geçirilmesi ve tekerlekli sandalyeler için rampaların yapılması. Kaldırımlarda bulunan araçları engellemek için engeller, zincir gibi, mantar gibi... Birde elektrik direkleri ve kaldırıma yerleştirilmiş banklar var bunlarda en kısa zamanda kaldırılmalı diye düşünüyorum.

  Yaya geçiş yerlerinde trafik lambalarının bulunduğu yerlerde sesli sinyalizasyonun çoğalmasınada öncelik verilmelidir.

  Toplu ulaşım araçlarını kullananlar için her şehirde, her ilçede araçlara rampalı bir iniş çıkış yeri mutlaka yapılmalı.

  Otomatik açılır kapılar, dönen kapılar ise ayrı bir engel. Bunların yanında engelliler için alternatif geçiş sistemleri yapılmalı.
   
Yükleniyor...