Erkekler için ideal vücut yağ oranı nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda DiScOvErEr tarafından 17 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Erkekler için ideal vücut yağ oranı nedir?

  Tarihten günümüze doğru yol aldığımızda erkeklerde ideal vücut tipinde fazla değişmeler olmamış. Sadece “sixpack” denilen ve ülkemizde baklava olarak anlatılan karın kaslarının ortaya çıkartılması gündeme alınmış. Vücut ağırlığı 5 kg fazla yada az olmasının önemi bulunmuyor. Eğer karın kaslarınız varsa, çok zayıf değilseniz ve azda olsa fit görünüyorsanız vücut ideallik sendromuna girmiş demektir.

  Her şeye rağmen uzmanlar ideal erkek vücut tipi ve ölçüsü konusunda çalışmalar yapmış ve farklı farklı görüşler ortaya atarak ortak noktada buluşmuşlar. Mesela bir uzman araştırmacı, Boy ve kilo orantısı hesabıyla şöyle bir hesap yapmış; Örneğin 1.78 boyu olan bir erkek için 78 kg (şişmanlığın başlangıcı sayılır). Yani bir erkek boy ölçüsü ne ise o sınırı geçmemeli ve boy ölçüsünden de 8 kg düşmemeli. Yani 78 kg’dan 70kg altına düşmemelidir. Bu arada rakamlarla bedenini çalıştırarak İDEAL ölçüye ulaşabilir denilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014
 2. İdeal vücut yağ oranı için genel bir şey söylemek doğru değil. Önemli olan boy ve kilonuz dikkate alınarak hesaplanan beden kitle indeksidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014
Yükleniyor...