Ertem Eğilmez kimdir?

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 18 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ertem Eğilmez kimdir biyografisi
  Ertem Eğilmez Trabzon, 18 Şubat 1929 yılında doğmuştur.

  Ertem Eğilmez 21 Eylül 1989 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.Ertem Eğilmez Türk yapımcı ve sinema yönetmenidir. Geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken kalabalık kadrolu güldürüleriyle Türk sinemasında bir tarz oluşturmuştur.

  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra dükkân açıp bakkallık yaptı. Askerlik sonrasında, 1954'te Refik Erduran ile birlikte Çağlayan Yayınevi'ni kurdu. Aynı yıl gene Erduran ve Haldun Sel'le birlikte, birçok karikatüristin yetiştiği Tef adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. Yayın dünyasında çıkardığı cep kitapları ile bir devrim yapmıştır.

  Ertem Eğilmez 1961 yılında Efe ve 1964 yılında Arzu Film şirketini kurarak sinemacılığa başladı. Yaman Gazeteci filmiyle yapımcılığa, 1964'te de Fatoş'un Fendi Tayfur'u Yendi ile yönetmenliğe adım atmıştır.

  Her türü denediyse de, çoğunlukla kolay izlenen ve geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken güldürüler yönetti. 1960'lı yıllardaki popüler aşk filmlerinin ardından, 1970’li yıllarda sevgi, dostluk ve güncel olayları güldürü öğesiyle kaynaştırdığı duygusal güldürülere yöneldi.

  Karakter oyuncularına başrol veren, Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen ve Ayşen Gruda gibi güldürü oyuncularının sinemada başarı kazanmalarında payı olan Eğilmez, filmleştirilmesi oldukça güç sayılan Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanını 1975'te beyaz perdeye aktardı.

  Ertem Eğilmez, 21 Eylül 1989'da İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

  ertem-egilmez-kimdir-.Jpeg
   
  Son düzenleme: 18 Şub 2014
Yükleniyor...
Benzer Konular - Ertem Eğilmez kimdir
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  794
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,003
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,083