Ertuğrul Gazi Nasıl Öldü

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 18 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ertuğrul Gazi Ölümü
  Ertuğrul Gazi Nasıl ve neden Öldü


  Ertuğrul Gazinin Kişiliği
  Ertuğrul Gazi, oğlu Osman Gazi’ye küçük bir beylik, tecrübeli kumandanlar, iyi bir nam ve fethe müsait bir zemin bırakmıştır.

  Ertuğrul Gazi hakiki bir Türkmen asilzadesi olup hayatını milletine adamış büyük bir inanç adamıydı.

  Ertuğrul Gazi’nin hayatı, aşiretin idaresini eline aldığı günden beri daima göç ve mücadele içinde geçti.

  Ertuğrul Gazi cömert, şefkatli, dirayetli, sebatkâr, fedakâr, adil, merhametli, açık yürekli, samimi, sabırlı ve faziletli bir insandı. Hayırseverliği yanında güzel ahlak timsaliydi. Vakarlı, ilkeli ve dürüst idare anlayışı, ileri görüşlülüğü ve etkin devlet adamlığı gibi meziyetleriyle kendinden sonraki liderlere örnek olmuştur. Oğlu Osman Gazi´ye yaptığı vasiyeti ile altı asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini atmıştır.


  Ertuğrul Gazi dönemi

  Ertuğrul Gazi iktidarının ilk dönemlerinde kendisine tabi olanlarla beraber Eyyubî- Artuklu topraklarında bir müddet vakit geçirip, Ahlat civarına konup, buradan da Alaaddin Keykubad’ın hizmetine girmek üzere batıya yönelmiştir. Sultan Alaaddin, Kayı’yı Ankara civarına yerleştirdi. Burada kaldıkları müddet zarfında gaza ile meşgul oldular. Ankara’da kaldıkları müddet zarfınca etrafına Türk’ten ve diğer Müslüman unsurlardan birçok kimse toplanmaya başladılar. İleride kurulacak Osmanoğullarının temel mantığı burada yerleşmeye başladı. Yassıçemen savaşında Alaaddin Keykubad’a yardım etti. Böylelikle Selçuklu uç beylerinden olmaya hak kazandı. Başkaca irili ufaklı pek çok gaza ve seferlerde bulundu. Ertuğrul Gazinin devlet adamlığı klasik bir aşiret- boy reisliği gibi başlamıştır. Lakin daha sonraki vizyonu Türkistan’daki kısır çekişmelerin ötesine geçerek gaza mefkûresini edinmiştir. Bu da kendisine bağlı olan boyun inkişaf etmesine zemin hazırlamıştır. Öncesinde Eyyubî topraklarında, sonrasında Selçuklu hâkimiyet sahasında yer edinmiştir. Etrafındaki Türkmen savaşçıların gücüne istinaden bu iki devletin hizmetinde bulunmuştur. Son yıllarında Söğüt tarafını yurt edindi. Yaşı ilerlediği için beyliği küçük oğlu Osman’a devretti.

  Ertuğrul Gazi Nasıl Öldü

  Ertuğrul Gazi Selçuklu Sultânı Alâeddîn’in vefâtına kadar altı sene etrâfın fethi ve İslâmiyetin yayılması için bütün gayreti ile çalıştı. Sultânın vefâtından sonra, Selçuklu hükümdârları arasındaki taht ve taç kavgalarına karışmayarak Söğüt uç bölgesinde tekfûrlarla mücâdeleye devâm etti.
  Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt’te vefat etti. Türbesi Söğüt’tedir. Her yıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.
   
Yükleniyor...