Eski Çocuk Oyunları Nelerdir?

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 2 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Günümüzde çocukların oyunlarına baktığımızda eski günlerdeki bizim oyunlarımız çok daha güzeldi diye düşünüyorum.Kendi adıma benim çocukluğumda oldukça eğlenceli oyunlar vardı özellikle biz kızlar için ip atlamak başlı başına eğlenceydi.Şimdilerd ekız yada erkek olsun tüm çocuklar evden dışarı çıkartılmıyor ne top oynamayı biliyorlar nede ip atlamayı zamanmı değişti insnalarmı anlamak çok zor gerçekten.

  Eski Çocuk Oyunları nelerdi merak eden minikleirmiz için bakın biz büyükler eskiden neler nasıl oyunlar oynardık ;)

  Umarım bu oyunları sizlerde beğenirisniz ve bilgisayar televizyon başındna kalkar oynamayı dener yada öğrenirsiniz :confused:

  Saklambaç.Çelik çomak oyunu.Körebe,Yakartop birdirbir, seksek,

  Bakın seksek nasıl oynanıyordu.

  Seksek oyunu en az 3 kişiyle oynanır. Normal boyutta bir taş bulunur. Oyuncular oyunu çizer, kutucukların içerisine sayılar yazarlar ve taşlarını kutucukların içine atmaya çalışırlar. Eğer taş çizilen şeklin çizgisine ve ya dışına çıkarsa sıra diğer oyuncuya geçer.Taş kutucuğun içine girdiği zaman o taşın üzerindeki sayı atlanarak bölümler geçilir.

  İp atlama, tek başına ya da grupça oynanabilecek bir oyundur. Oyun için gereken tek araç uzunca ve ağır bir iptir. Grupla ip atlama oyunlarında iki kişi karşı karşıya geçerek ipin her bir ucundan tutarlar ve aynı yöne doğru, büyükçe bir çember oluşturacak şekilde çevirirler sizlerde atlarsınız.

  Birdirbir, oyunculardan bir kısmının eğildiği, diğerlerinin eğilenlerin üzerinden atladığı bir oyundur.

  Birdirbir oynarken yaralanmaların önüne geçmek için mümkünse çimlik bir alan seçilmeli, oyun alanındaki taşlar temizlenmelidir.

  eski-cocuk-oyunlari-.jpg
   
Yükleniyor...