Eskiden oynanan oyunlar nelerdir ve nasıl oynanır

'Güncel Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 2 Nis 2014 tarihinde açılan konu

 1. Elimde elektronik aletler görünce söylenirdi annem hep. "Biz küçükken yoktu bunlar daha yaratıcı oyunlar bulur oynardık, bırak şunları elinden gelecek nesile güzel oyunlar öğret" derdi kulakları çınlasın. Benim yetişemediğim ama annemden dinlediğim eskiden oynanan oyunlara bir göz atalım.
  eski oyunlar.

  Saklambaç:
  Tamamen kaybolmadı tabi halen oynayan çocuklar var saklambacı. Bir kişi ebe seçilir. Duvara yaslanır ve gözlerini kapatır. Yüksek sesle saymaya başlar. Sayma işlemi bitince "Önüm arkam, sağım solum, saklanmayan ebe, sobeee!!!" diye bağırır. Bu arada diğer çocuklar çeşitli yerlere saklanır ve ebenin yerinden ayrılmasını bekler. Ebe saklananları aramaya çıkınca hemen onun saymaya başladığı noktaya gidilir ve Sobeeeee!!! diye bağırılır.
  Eğer ebe arkadaşlarını karıştırır ve yanlış isimle seslenirse bu kezde "Çanak çömlek patladı, çanak çömlek patladı" diye bağırılarak yeniden aynı kişinin ebe olması sağlanır.
  eski oyunlar-3.

  Yağ Satarım Bal Satarım:
  Arkadaşlarınızla toplanın ve el ele tutuşup büyükçe bir çember oluşturun. Herkes olduğu yerde çömelsin. Bir kişi elinde bir mendille " Yağ satarım, bal satarım, ustam öldü ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, satsam onbeş liradır. Zambak zumbak dön arkana iyi bak, zambak zumbak dön arkana iyi bak" diye şarkı söyleyerek çemberin etrafında dönmeye başlar. Şarkının son kısmına gelindiğinde mendili bir arkadaşın arkasına bırakır. Çemberin etrafında dönmeye devam eder. Arkasına mendil bırakılan kişi mendili aldığı gibi ebenin peşinden koşmaya başlar. İki turda yakalayamazsa ebe kendisi olur.

  eski oyunlar-2.

  Buda başka bir çocuk oyunu Sek Sek:
  Yassı bir taş yada kiremit parçası bulun. Yere tebeşir yardımıyla yere resimdeki gibi bir şekil çizin. Şekillerin içini numaralandırın. Taş yada kiremit 1'den başlamak şartıyla sırayla numaralı karelere atılır. Denk getirilemezse sıra diğer oyuncuya geçer. Oyuncu taşın bulunduğu kareye basmadan üzerinden atlar. dönüşte çizgilere değmeden de taşı geri alır. Denge gerektirir o yüzden aman dikkat :)

  köse_kapmaca-1.

  Aşağıdaki gif hoşuma gitti buda sek sek oyunun farklı bir biçimini gösteriyor. Siz sek sek çizgileri nasıl çizilir bilmiyorsanız bu giften yararlanabilirsiniz.
  seksek.
   
Yükleniyor...