Etin yararları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 25 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Etin yararları,
  Etin faydaları,

  Besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. 100 gram ette 15 ila 20 gram protein bulunur. Etin içinde ayrıca fosfor, demir ye bakır gibi madensel tuzlar, A, D vitaminleri ve B vitamini bileşikleri vardır. Özellikle karaciğer demir ve bakır mineralleri, A ve D vitaminleri yönünden daha zengindir.
  Et kan yapar ve kansızlığı önler. Bedeni canlı ve güçlü kılar. Zihinsel gelişmeyi sağlar. Şişmanlığı önler. Bu özellikleriyle et soframızın baş tacı olmuştur. Beslenmede etle ilgili şu özelliklerin de bilinmesi gerekir:

  Dana, piliç ve tavşan etinin, karaciğer ve beyinin sindirimi kolaydır. Bunlara hafif etler adı verilir.
  Koyun etine ve sığır etinin bazı parçalarına yarı hafif ya da yarı yağlı etler denir. Bunların sindirimi beyaz etin (hafif etin-yağsız etin) sindiriminden biraz daha zordur.
  Kaz ve ördek etine, koyunun ve sığırın yağlı kısımlarına ağır et ismi verilir. Adından da anlaşıldığı üzere bunların sindirimi daha zordur. En ağır et domuz etidir. Zengin gelişmiş ülkelerde hastalıkların pek çoğuna yağlı domuz eti neden oluyor.
  Et tüketiminde ölçüyü kaçırmamak gerekir. Gut, damar sertliği, kalp hastalıkları, sinir bozukluğu ve sindirim rahatsızlıklarının kaynağında aşın et tüketimi vardır.
   
 2. Cevap: Etin yararları

  malesefki yıyemıyorum :((( tavukla balıkla ıdare edıyorum ama biliyorum yeterı kadar karsılayamıor
   
 3. Cevap: Etin yararları

  eti felaket severim :f30:
   
 4. Cevap: Etin yararları

  B12 vitamini açısından da önemli bir gıdadır. Et yemeyenler için öneri: Bakliyatlar ve fındık,fıstık,ceviz gibi çerezler protein ve vitamin açısından et ile eş değerdedir.
   
 5. Cevap: Etin yararları

  bi yerde et faydalı değildir diyo et yıyenlerın yemeyenlere göre daha az yasadadığı iddia edılıyo burda aksı bı durum söz konusu anlayamadım
   
 6. Cevap: Etin yararları

  et yemem
   
Yükleniyor...