Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 4 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ev alırken nelere dikkat etmeli


  Birçok kiracı şimdilerde ev sahibi olmanın hayalini kuruyor.Son yıllarda sürekli gündemde başlayan kampanyalar hayalleri daha da körüklüyor. Ayrıca son dönemde konut fiyatları gözle görülür biçimde düştü.

  İstanbul için en uygun yerler metrobüs ve metro hattı güzergahları olarak gösteriliyor. Peki ev satın alırken hangi kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor?


  Konut Alırken Bunlara Dikkat Edin..

  1. Projeyle ilgili tüm detayları öğrenin. Arsa üzerinde herhangi bir şerh, ipotek, haciz veya başka takyidat var mı? İnşaat ruhsatı alınmış ve proje bu ruhsata uygun ilerliyor mu? Mümkünse bağımsız SPK lisanslı bir değerleme firması tarafından yapılan projenin ekspertiz raporunu talep edin.

  2. Projenin bulunduğu bölgeyi analiz edin. Mevcut gelişim, konut arzı, kiralık talebi ve ulaşım imkanlarını öğrenin. Arzı artıracak yeni projelerin başlama ihtimali ya da kiralık talebinin artacağı beklentisi olup olmadığını öğrenin.

  3. Firmanın daha önce yaptığı işleri araştırın. Herhangi bir bankadan istihbarat yapabilirsiniz. Sorunlu kredisinin ya da bitirilmemiş projelerinin olup olmadığını mutlaka öğrenin.

  4. İşlem sırasında kat irtifak tapusunu üzerinize alın ve şartları adil bir sözleşme ile yazılı hale getirin. Birçok firma, projelerini 'satış vaadi sözleşmesi' (SVS) ile satar, tapu devrini ise konut teslimi sırasında yapar. Bu durumda SVS'i iyice incelenmeli, ağır şartlarm çıkarılması gereklidir. Bu sözleşmede teslim tarihinin ve zamanında teslim edilmemesi durumunda uygulanacak şartların yazılı olarak belirtilmiş olması gerekir. Eğer firma içinizi rahatlatmıyorsa sözleşmeyi noterden yapın ve tapuya şerh koydurun.

  5. İlgilendiğiniz konut projesinde peşinatsız ve düşük taksitli bir kampanya var ve kıyaslama yapmakta zorlanıyorsanız, firmayla peşin fiyat üzerinden pazarlık edin. Pazarlık, konutun güncel değerini öğrenmek için iyi bir yöntem olabilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2013
Yükleniyor...