Ev Hanımlığı Artık Diplomalı Olacakmış

'Haberler' forumunda Wish tarafından 20 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. Ev hanımlığı artık diplomalı olacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, “ev hanımlığıönı artık diplomalı hale getiriyor. Ev işleri işlerini yapacak elemanların yetiştirilmesi amacıyla Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü bünyesinde “Ev ve Aile Hizmetleriö bölümü açıldı. Buradan yetişen “ev hanımlarıö hem ev işlerini daha nitelikli ve bilimsel yapacak, hem ellerindeki belgelerle kolaylıkla iş bulabilecek, hem de istemeleri halinde üniversiteye gidebilecekler.

  Milli Eğitim Bakanlığı, her alanda diplomalı profesyonel elemanların yetiştirilmesi amacıyla yeni çalışmaları uygulamaya koymaya devam ediyor. Bakanlığın son uygulaması ise “ev hanımlığınıö diplomalı yapmak oldu. Bakanlık Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, ev işlerini yapacak elemanların yetiştirilmesi amacıyla “Ev ve Aile Hizmetleriö bölümünü hizmete soktu. Buradan yetişen elemanlar ellerindeki belgelerle hem piyasada kolaylıkla iş bulabilirken, istemeleri durumunda ise üniversite eğitimlerini sürdürebilecekler.

  -EV HANIMLARI ARTIK TÜM EV İŞLERİNİ KENDİ BAŞINA YAPABİLECEK-

  Kız Meslek Liseleri’nde yeni açılan “Ev ve Aile Hizmetleriö bölümüne ilk öğrenciler de kaydedildi. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından bu bölümler için hazırlanan müfredatta “Ev Sorumlusuö ve “Ev Yöneticisiö olacağı belirtildi. Bu bölümlerden mezun olanlar, “Tüm ev işlerini kendi başına yürütme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiö olacak.

  Ev sorumlusu ve ev yöneticisi olmak isteyenlerin, ev ve aile ile ilgili konulara ilgi duyan, temiz, titiz, sorumluluk sahibi, zaman ve enerjiyi değerlendirebilen, problemleri kendi başına çözebilen, bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, güvenilir, iş güvenliğine dikkat eden, sağlık problemi olmayan bireyler olması gerekiyor. Çalışma saati sınırlaması olmadığı belirtilen ev yöneticilerinin, çalışma esnasında dikkatli olmadıkları takdirde yanma, kayma, düşme, kesilmeler, elektrik çarpmaları ve hava gazı, doğal gaz zehirlenmeleri gibi kazalarla karşılaşabileceği uyarısı yapıldı.

  -ÖSS’DE EK PUAN ŞANSI-

  Ayrıca, Ev Sorumlusu ve Ev Yöneticisi olacak mezunlar, tatil köyü, otel, motel, konuk evi, gibi konaklama hizmeti veren kuruluşlarda da çalışabilecek. Mezunlar “Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliğiö, “Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimiö ve “Sosyal Hizmetlerö bölümlerini seçmeleri halinde de ÖSS’de ek puan alabilecekler. Mezunlar ayrıca “Ev Ekonomisi Yüksekokuluö ve “Sosyal Hizmetler Yüksekokuluöna sınavsız geçiş yapabilecek.

  -EV DÜZENİ EĞİTİM GÖRECEKLER-

  “Ev ve Aile Hizmetleriö tanıtım modülüne göre ev yöneticisi olarak yetiştirilecek öğrencilere 4 yıl boyunca, kişisel bakım yapmak, iş ve iş güvenliği önlemlerini almak, çalışma programı yapmak, ev alma/kiralama, taşınma ve düzenleme işlerini yürütmek gibi dersler verilecek. Ayrıca ders programında, kapı ve pencere, mobilya, aksesuar temizliğinin yanı sıra bulaşıkları yıkama, temiz mutfak araçlarını yerleştirme, mutfak dolaplarının temizliğini yapmak, mutfak ve banyo çöp atımını yapma, banyo temizliğini yapmak gibi dersler de yer alacak.
   
 2. madem ev hanımları diplamalı olacak sigorta da yapılsın,maaşta bağlansın ve hafta izni olsun

  ya arkadaşlar eşim diye söylemiyorum O'nun yerinde olmak istemem evin bütün yükü
  üzerinde (yüklerini saymıyorum ne forum datası alır yazdıklarımı ne de zaman yeter ) burdan tüm ev hanımlarını kutluyor,sabırlar diliyorum:f118:
   
 3. Ahhhh Nurdin ahhhhh keşke bütün erkekler senin gibi düşünse
  eşim diyorki sen ne yapıyorsun herşeyi makineler yapıyor :( bende gel bir günlüğüne yer değişelimde gör bakalım makineler mi yapıyor :f20:
   
 4. aynen benimkiside öyle diyor
  :(
   
 5. yav yemeyin adamlarin hakkini
  mutlaka hak verdikleri bi yön vardir
   
 6. Valla bu konularda hiçbir fikrim yok..:f106::f106: Teşekkürler Şekerr..
   
 7. Tabi ya en zor mesleklerden biri ev hanımlığı… Ütüsü, yemeği, temizliği, çocuk bakımı, moral verimi, evdeki sıcaklığı… Hepsi hepsi ayrı bir özen gerektiriyor. İyi bir karar… :f40:
   
 8. BENCEDE EN ZOR BİZİM İŞŞ .BEBEK BAK YEMEK YAP İŞE GİT HAFTA TATİLİNDE EV TEMİZLE OH NE ALA MEMLEKET YAW

  BİDAHA DÜNYAYA GELİRSEM ERKEK OLARAK MI GELSEM NE?:f106:
   
 9. Bencede yerinde ve çok güzel bir karar ve Nurdin evet neden olmasın haftada bir gün izinli olsak maaşda bağlasalar süper bi fikir nereye bildirmeliyiz bu isteklerimizi :f106::f106:
  Teşekkürler Wish bence süper bir haber umarım gerçekleşir
   
 10. emekli de olsakl süper olacak çünkü işlerimiz çok ağır :f106:
   
Yükleniyor...