Evde Renk Uyumu

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Masal tarafından 30 Haz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evde Renk Seçimleri  İnsanlar yaşadıkları mekanların kendilerine özgü olmasını ve kendilerini yansıtmasını ister bundan dolayı da evlerinde veya odalarında tamamen kendi zevklerine göre dekorasyon yapmaya özen gösterir. Dekorasyonda bütünlük önemlidir, bütünlükten kastım mobilya, aksesuar ve renk bütünlüğü bu bağlamda bunlardan biri eksik olduğunda diğer ikisini de etkileyecektir.

  Doğru renkleri yan yana getirebilmek için doğuştan bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Birkaç ipucunu öğrendiğiniz takdirde siz de kendinize bu konuda güvenmeye başlayabilir ve ezberlenmiş renk kombinasyonları yerine, yepyeni denemeleri korkusuzca yapabilirsiniz.

  forumdasevderenkuyumu2.

  Öcelikle renkler konusunda iç güdülerinize güvenmelisiniz.

  Örneğin, yatak odası gibi dinlenme amaçlı bir yeri çarpıcı sarı gibi renklerle boyamayın. Mavi, su yeşili gibi renkler banyoda ferahlık ve dinlenmeyi çağrıştırırlar.

  Pembe çok özel bir renktir ve olumlu düşünceleri getirdiği için banyo ve yatak odaları için ideladir. Beyaz, fazla klinik ve endüstriyel kaçabilir; eğer kullanırsanız bile renk sıçramalarıyla bölmeniz yerinde olur.

  Mutfakta
  sarı, yemekte yaratıcılığı körükler ama yemek odasını da sarı ile boyarsanız hazmetmede güçlük verecek kadar fazla uyarıcı olacaktır.

  Oturma odanız içinse, odayı nasıl kullanacağınızı düşünerek karar verin; bir sığınma alanıysa yumuşak ve pastel mavileri, bir buluşma alanıysa hareketliliği simgeleyen sarı rengi tercih edebilirsiniz.

  Renkleri eşleştirmeye başlarken açılışı en sevdiğiniz obje ile yapın.

  Örneğin annenizden kalan eski hardal rengi teapotu, çim yeşili bir masa örtüsü ve Akdeniz mavisi fincanlarla eşleştirebilirsiniz. Böylesi mini kartelalar toplamaktan daha eğlenceli olabilir.

  -Sevmediğiniz köşeleri, tavanda hoşlanmadığınız alçıpanı ya da mekanda sırıtan perde pervazını duvarla aynı renk boyayarak kamufle edebilirsiniz.

  forumdasevderenkuyumu1.

  - Antre ve holler geçiş alanları olduklarından olabildiğince pastel tonlarda boyanmalıdır. Böylece farklı renk temaları uyguladığınız bir odadan diğerine geçerken etkiyi yumuşatırlar.

  -Günlük hayattaki kült başlıklardan biri olan 3 Silahşörler kuralını dekorasyona da uygulayın. Bir rengi ya da tonu aynı mekanda en az 3 kez kullanmanız gözü gezdirerek mekanda renk dengesini yakalamanızı sağlayacaktır.

  -Aksesuar satın alırken giysi dolabınıza göz atmak iyi fikir. Giymeyi en sevdiğiniz renkler muhtemelen evinizde de görmekten çok hoşlanacağınız renklerdir.

  forumdasevderenkuyumu.

  -Evinizdeki renklerden sıkılıyorsanız mobilyaları açık tonlarda kullanıp aksesuarları zaman zaman yenileyerek odanızın havasını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  -Duvarlara boya yaparken tonlama ayarı için önce en çok ışık alan duvarı boyayın. Renk bu ışık altında istediğiniz sonucu verdiyse diğer duvarlara da uygulayabilirsiniz.
   
Yükleniyor...