Evliliğinizi çocuk yüzünden mi sürdürüyorsunuz?

'Kadınca' forumunda HazaN tarafından 30 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çocuk için devam eden evlilikler

  Sorunlu bir evliliği sürdürmek de çocuk üzerinde en az boşanma kadar olumsuz bir etki yapacaktır. Prof. Dr. Sedat Özkan, boşanmanın çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerini şöyle anlattı

  Her çocuk boşanmaya mutlaka tepki verir mi?
  Çocuklarda boşanma sonrası uyumsuzluk belirtileri çocuğun yaşına, anne ve babayla olan ilişkisine ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterir. Çocukların boşanmaya verdikleri tepkilerde farklılık gözlense de ortak olarak hırçınlık, huysuzluk, huzursuzluk, tedirginlik, saldırganlık ve davranış bozuklukları sayılabilir.

  Çocuklarda boşanma haberi ne zaman kriz dönemi yaratır, ilk açıklandığı anda mı daha sonra mı? Çiftler nasıl davranmalı?
  Kriz dönemi boşanmanın çocuğa ve çevreye açıklandığı dönemdir. Bu evrede şok, şaşkınlık ve korku yaşanır. Önemli stresörlerden biri hala gergin ve öfkeli olan eşlerin kavgalarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken her iki ebeveyninde diğeri hakkında olumsuz bir tutum sergilemeden, çocuğun diğer eşle ilişkisinin sağlığını korumaya çalışması ve özellikle çocuğun ilişkide arabulucu, ortada kalan rolü oynamamasıdır. Boşanmanın kısa süre sonrası ayrılmayı takiben iki yıl olarak tanımlanır. Şokun geçmesiyle gerçeklerle yüzleşilir. Boşanmanın uzun dönem sonrası takip eden üç senedir ve yaşam değişimlerinin yer aldığı evredir. Her evrenin kendine özgü stresörleri vardır. Bu durumda düşünülmesi gereken çocuğun duygusal ve sosyal olarak en az nasıl etkileneceği ve nasıl destekleneceğidir.
   
 2. Cevap: Evliliğinizi çocuk yüzünden mi sürdürüyorsunuz?

  Küçük yaşlarda çok fazla birşey anlamıyorsun bence .Sadece duygusal birşeyler.Asıl sorguladığın dönem daha sonraki yıllar :f196:

  Fakat evliliği çocuğu düşünerek devam ettirmek mi? Çocuğu düşünerek bitirmek mi? :f20:

  Seçimi zor biraz...
   
Yükleniyor...