Evlilik Sözleşmesi Yapmak

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 16 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Evlilik Sözleşmesi Nedir
  Evlilik Sözleşmesi Neden Yapılır

  İnsanlar bazen boşanma ihtimaline karşı kendilerini garantiye almak için evlilik sözleşmesi yapmayı ister.
  Evlilik sözleşmesi, eşleri hukuksal olarak koruyan bir sistem. Amacı eşlerin evlilik süresince edindikleri malları, evliliğin sona ermesinde nasıl paylaştırılacağını belirlemektedir..

  Evlilik sözlesmesinde hangi konuların yer alacağını çiftler birlikte belirleyerek noterde onaylatabilirler.
  Zaten evlilik sözlesmesi ile birlikte yeni medeni kanunda yer alan mal varlığı paylasımınında hangisini seçeceklerinide belirtirler. Asağıdaki seçeneklerden kendileri için uygun olanı belirtirler.

  •Mal ayrılığı
  •Mal ortaklığı
  •Paylasmalı mal ayrılığı
  •Edinilmis mallara katılım

  [​IMG]

  Uzman Psikolog Mine Eren, evlilik sözleşmesiyle ilgili açıklamaları şöyle;

  Evlilik sözleşmesi, içerik ve tanımı gereği oldukça soğuk, olumsuz tarafı çağrıştıran bir şey. Bu nedenle yapılıp yapılmaması üzerinde çok fazla tartışılıyor. Kişiler ömür boyu mutlu olarak sürdürecekleri evliliklerinin bir gün biteceğini farz ederek öncesinde üzerinde konuşuyor olmalarının, evliliğin tılsımını bozacağına inanarak yapmak istemiyor. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından yapılmıyor. Kişiler, doğru bulduklarına inansalar bile, uygulamaya gelince çok da gerçekleştirmiyorlar. Yine de evlilik sözleşmesi ilk çıktığı ve konuşulmaya başlandığından bu yana kişiler tarafından kabulünde ciddi bir artış var. Özellikle kadınlar tarafında. Site üzerinde yaptığımız araştırma sonuçlarına baktığımızda oranın yarıya yaklaşmak üzerinde olduğunu görüyoruz. Kişilerin, yaşları ve yaşanmışlıkları arttıkça daha somut, görünebilen, risk faktörlerini göz önüne almaya başlıyor. Bu nedenle yaş arttıkça sözleşmeye daha olabilir gözüyle bakıyorlar. Kişiler, bir boşanma deneyimi geçirince bir sonrası için olası boşanma sürecinin maddi bölümünün daha az sarsıcı geçmesi için evlilik sözleşmesine daha sıcak bakıyorlar. Böylelikle boşanma esnası ve sonrasında psikolojik olarak daha az örselenmeye yönelik kendilerini korumaya alıyorlar.”

  Yaklaşık 10.000 üyenin katıldığı bir anket sonucuna göre bekarların çoğunluğu evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmuyor.
  Ankete katılan kadın üyelerin yaklaşık %65’i Evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buluyor musunuz? sorusuna “Hayır” cevabını verdi. Erkeklerin ise %45’i bu soruya “Evet” dedi.

  Ankete katılan boşanmış üyelerin ise yaklaşık %50’si evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulduklarını belirttiler. Anketin sonuçları yaş gruplarına göre analiz edildiğinde ise 40 yaşın üstündeki üyelerin %50’sinin evlilik sözleşmesi yapmayı doğru buldukları ortaya çıktı. 18-29 yaş ve 30-39 yaş aralığındaki üyelerin çoğunluğu ise evlilik sözleşmesi yapmayı doğru bulmadığını belirtti.

  Peki Siz Ne Düşünüyorsunuz? Evlilik Sözleşmesi Yapar mısınız?
   
  Son düzenleme: 16 Eki 2011
Yükleniyor...