Evrende yüce allah'ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Demet tarafından 6 Ara 2014 tarihinde açılan konu

 1. evrende yüce allah'ın varlığını ve birliğini gösteren örnekler

  Yüce Allah bir ayette Allah’tan başka tanrılar olsaydı, yer ve göğün düzeninin bozulup dağılacağını belirtmiştir.(Enbiya suresi, 22) Başka bir ayette ise birden fazla tanrının olmasının mantık açısından mümkün olmadığı şöyle ifade edilmiştir “...Onunla beraber hiçbir tanrı yoktur. Eğer olsaydı, her biri yarattığına hükmeder ve biri diğerine üstünlük kurmaya kalkardı.” (Müminûn suresi, 91)

  Peygamberimiz de Allah’ın varlığını anlamamız için, onun yarattıkları hakkında düşünmemizi, öğütlemiştir. “Allah’ın varlığını ve birliğini bulmak için göklere bakın, yeryüzüne bakın, kendinize bakın. Bunların kendiliğinden olup olmadığına bakın. Bütün bunların yaratılışındaki incelikleri düşünün. Çünkü bunlar Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren delillerdir.” ( Hadis )

  "Van Allen Kuşakları" denilen ve Dünya'nın manyetik alanından kaynaklanan bir tabaka, gezegenimize gelen zararlı ışınlara karşı bir kalkan görevi görür. Güneş'ten ve diğer yıldızlardan sürekli olarak yayılan bu ışınlar, insanlar için öldürücü etkiye sahiptir. Şayet Van Allen Kuşakları olmasaydı, Özellikle Güneş'te sık sık meydana gelen ve "parlama" adı verilen enerji patlamaları, Dünya'daki tüm yaşamı yok edeceği açıktır.

  Gezegenleri dondurucu soğukluktaki uzaya savrulmaktan koruyan etki, Güneş'in "çekim gücü" ile gezegenin "merkez-kaç kuvveti" arasındaki dengede saklıdır.
  Güneş büyük çekim gücü ile tüm gezegenleri çeker, gezegenlerin dönmesinden kaynaklanan merkez-kaç kuvveti sayesinde bu çekimin etkisi azalır ve muhteşem bir denge oluşur.
  Eğer gezegenlerin dönüş hızları biraz daha yavaş olsaydı, o zaman bu gezegenler,
  hızla Güneş'e doğru çekilecekler ve sonunda Güneş tarafından büyük bir patlamayla yutulmuş olacaktı.
   
Yükleniyor...