Evrendeki en büyük kara delik

'Teknoloji Haberleri' forumunda Aderito tarafından 1 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Max Planck Astronomi Enstitüsünden (MPIA) Remco van den Bosch önderliğindeki bir grup bilim adamı, “Nature dergisinde yayımlanan araştırmalarında, Güneşten 17 milyar kez daha büyük olan kara deliğin, galaksilerin oluşumuyla ilgili insanoğlunun bildiği her şeyi değiştirebileceğini açıkladı.


  ABDnin Teksas eyaletindeki Hobby-Eberly Teleskobunu kullanarak 900 galaksiyi tarayan bilim adamları, devasa kara deliği Dünyadan 220 milyon ışık yılı uzaklıktaki Perseus Takımyıldızında buldu.

  Şimdiye kadar galakside bulunan yıldızlar ile galaksinin merkezindeki kara deliğin büyüklüğü arasında doğrudan bir ilişki olduğu varsayılıyordu. Ancak galaksi oluşumuyla ilgili tüm kuramlarda önemli bir rol oynayan bu varsayım, nispeten küçük bir galakside devasa bir kara deliğin keşfedilmesi ile çürütüldü.

  Samanyolu Galaksisinin dörtte biri büyüklüğündeki NGC 1277 Galaksisinde keşfedilen kara delik, galaksinin toplam kütlesinin yüzde 14′ünü oluşturuyor. Diğer kara delikler için bu oran, ortalama yüzde 0,1.

  Yeni keşfedilen kara deliğin, yaklaşık 8 milyar yıl önce ortaya çıktığı ve gelişim süreci içinde çok fazla değişime uğramadığı sanılıyor.

  Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliklerden biri, Güneşten 4 milyon kez büyük ve Güneş Sisteminin de içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisinin merkezinde bulunuyor.
   
Yükleniyor...