Evrenin akıl almaz gerçekleri

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 6 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Eğer Güneş muzdan yapılmış olsaydı, aynı sıcaklığı verirdi  Güneşin ısısı yapısındaki birçok maddeden kaynaklanmaktadır. Güneş, merkezine çektiği maddeleri burada ezerek yaklaşık 15 milyon derecede ısıtır. Bu noktada önemli olan şey, ne tür bir bileşime sahip olursa olsun, tüm maddelerin çözülerek “plazma adı verilen bir hale gelmesidir.
  Kısaca, Güneşin tam olarak neden oluştuğu çok önemli değil. Gerçekte, Güneş çoğunluğu hidrojen olan katrilyonlarca ton gazdan ibarettir. Diğer yandan, eğer katrilyonlarca ton muzu bir araya getirebilseydiniz, Güneşle aynı sıcaklıkta bir yoğunluk elde edecektiniz. Ancak muzlar Güneş gibi sürekli sıcaklığını koruyamayacaktı.

  [​IMG]
  Tüm insanlar bir küp şekerin hacmine sığabilir  Bunun nedeni, maddenin inanılmayacak derecede boş olması. Maddenin en temel yapı taşı olan atom, Güneş Sisteminin bir minyatürü gibidir. Atomun çekirdeği etrafındaki elektronlar, Güneşin yörüngesinde hareket eden gezegenlere benzer. Merkezdeki çekirdek, elektronların yörüngelerine kıyasla çok ufaktır.
  Bu da şu anlama geliyor: Eğer dünyadaki tüm insanlarda bulunan atomlardaki boşlukları çıkarsaydınız, geriye kalan maddeyi bir küp şekerin hacmi kadar alana sığdırabilirdiniz. Çünkü siz ve diğer tüm insanların yüzde 99.9999999999u boşluktan oluşuyor!

  [​IMG]
  Evrenin yüzde 98i görünmezdir  Evrenin kütlesinin sadece yüzde 4ü insanları, yıldızları ve gezegenleri oluşturan atomlardan meydana gelmektedir. İnsanlar da henüz bu kütlenin sadece yarısını görebilmiş durumda. Evrenin yüzde 23ü ise esrarengiz “karanlık maddeden oluşuyor. Karanlık maddenin var olduğunu gözlemleyebildiğimiz gezegenler üzerinde oluşturduğu çekim gücü sayesinde biliyoruz.

  Evrenin yüzde 73ü ise karanlık enerjiden oluşuyor. Henüz 1998de keşfedilen bu enerji, tüm uzayı dolduruyor ve itici çekim kuvvetine sahip. Eğer geride kalan yüzde 98lik bilinmeyen alanın ne olduğunu keşfedebilirseniz, büyük olasılıkla Nobel Ödülünün sahibi olacaksınız.

  [​IMG]
  Dünyaya bugün düşen gün ışıkları 30 bin yaşında  Gün ışığı Güneşin merkezinde meydana gelen nükleer reaksiyonlarla oluşuyor. Ancak Güneş o kadar yüksek bir yoğunluğa sahip ki, oluşan gün ışığının Güneşin merkezinden çıkarak uzay boşluğuna erişmesi için kendine yol açması gerekiyor.

  Eğer güneş ışınları önüne hiçbir engel çıkmadan düz bir çizgide ilerleyebilseydi, Dünyaya ulaşması sadece 2 saniye sürerdi. Ancak gün ışığı o kadar külfetli ve zikzaklı bir yol izlemek zorunda kalıyor ki, Dünyaya ulaşması yaklaşık 30 bin yıl alıyor. Yani, bugün tepenize düşen gün ışıkları aslında Buz Çağından kalma.

  [​IMG]
  Zemin katta oturanlar en üst katta oturanlara kıyasla daha geç yaşlanıyor  Bu Einsteinın yerçekimi teorisi ile bağlantılı bir konu. Einsteinın teorisine göre, zaman güçlü yerçekimi alanında daha yavaş ilerliyor. Bir binanın zemin katındayken, doğal olarak en üst katta bulunan bir insana göre Dünyanın merkezine daha yakın olursunuz.

  Bu da daha fazla yerçekime maruz kalmanız anlamına gelmektedir. Sonuç olarak daha yavaş yaşlanırsınız. Tabi ki bu çok ama çok küçük bir etkidir.

  [​IMG]
  Zaman yolculuğu bilinen fizik kanunlarına bağlı değil  Şaşırtıcı şekilde, Einsteinın yerçekimi teorisine göre zaman yolculuğu en azından prensipte mümkün görünüyor. Fizikçiler yarım asırdan fazla bir süredir zaman yolculuğunun mümkün olmadığını göstermeye çalışıyor ancak şu ana kadar sonuç elde edebilmiş değiller.
  Onların kâbus görmesine neden olan şey birilerinin geçmişe gidip anneleri daha doğmadan büyükbabalarını öldürmesi! Ünlü fizikçi Stephen Hawking, bu çelişkiyi ortadan kaldıracak bir fizik kanununun henüz bulunmadığına inanıyor. King, “Gelecekten gelen ziyaretçiler nerede? diye soruyor.

  [​IMG]
  Kanalları değiştirilen bir televizyonun ürettiği statik elektriğin yüzde 1i Büyük Patlamaya ait  Evren Büyük Patlama olarak bildiğimiz bir ateş topunun içinde doğdu ve ateş topunun ürettiği ısı o günden bu yana gidecek bir yer bulamadı. Evrende sıkışan sıcaklık bugün hala etrafımızda.
  Tabii ki bu sıcaklık evrenin genişlemekte olduğu son 13.7 milyar yılda önemli oranda düştü. Bu yüzden bu ısı artık gözle görülebilen ışık halinde değil, mikrodalgalar halinde televizyon antenlerinin etrafında toplanıyor.

  [​IMG]
  Bir atom aynı anda iki yerde bulunabilir. Tıpkı hem İstanbul, hem de Ankara'da bulunmak gibi

  Bu laboratuar ortamında kanıtlanmış bir gerçek. Bir atomu aynı anda iki yerde gözlemek mümkün. Ya da aynı anda iki yerde bulunmanın “sonuçlarını. Bilim dünyasında şu an atomların aynı anda iki yerde bulunma yeteneğini veya aynı zamanda birden fazla iş yapmalarını hesaplamalarda kullanılabilmek için bir yarış yapılıyor.
  Bilim insanları, bu esasa dayanan “kuantum bilgisayarının günümüzün en gelişmiş bilgisayarlarını bile geride bırakabileceğine inanıyor.

  [​IMG]
  1 milyon evreni kapsayacak kadar bilgi 1 GBlık flash diske sığabilir

  Bu inanılması güç teorinin gerçek olmasının nedeni, kozmik evrenin sahip olduğu yapıdan kaynaklanıyor. Evren, fiziksel kozmoloji kapsamında maruz kaldığı hızlı genişlemeden dolayı “şişmiş bir yapıda.
  İster inanın ister inanmayın, 1 GBlık bir flash diske, bir milyon evrene yetecek bilgi sığdırabilir.

  [​IMG]
  Aldığınız her nefes Marilyn Monroenun verdiği nefesten bir atom içeriyor

  Bunun nedeni atomların çok küçük olması. Monroenun verdiği her solukta akciğerlerinden çıkan atomların Dünyanın atmosferine eşit olarak dağılıyor.
  Bu sebepten dolayı aldığımız her nefesin Monroenun veya Abraham Lincolnün ya da milyonlarca yıl önce yaşamı olan T-Rexin soluğundan çıkan bir atomu içerdiğini söyleyebiliyoruz.

  [​IMG]
  Evrenin bir yerlerinde, sonsuz sayıdaki bu haber analizi okuyan sonsuz sayıda siz varsınız

  Bu kozmolojinin küçük, kötü sırrı. Bunu bilim adamlarının size anlatmak istememesinin nedeni ise utandırıcı olması. Ancak Evrenin yapısı ile fizik kanunları bir araya geldiği zaman, ortaya çıkan “quantum teorisi evrenin bir yerlerinde geçmişin sonsuz defa tekrarlandığı bir alan olduğunu öne sürüyor.
  Bunun nedeni fizikte, kozmolojide ya da her ikisinde fark etmediğimiz bir sorun olabilir. Veya gerçekten evrenin bir köşesinde sizin sonsuz sayıda kopyanız bulunuyor olabilir! Eğer bu aklınızı başınızdan almıyorsa, başka hiçbir şey de alamaz!

   
 2. Cevap: Evrenin akıl almaz gerçekleri

  PayLasım İçin TskLer.
   
Yükleniyor...