Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Hakkında Bilgi

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 1 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Evrim Teorisi Nedir? Evrim Teorisi Hakkında Genel Bilgiler,

  EVRİM NEDİR?

  Charles Darwin (1809 - 1882) tarafından ortaya atılan, türlerin birinin diğerinden gelişmesini, değişmeye uğramasını konu edinen ve canlıların kökeninin tek bir ataya bağlı olduğunu (tek hücreli canlılar) söyleyen bir kuramdır.

  EVRİMİ ANLAMAK; EVRİM BİR GERÇEKLİK MİDİR?

  Evrim teorisi canlıların başlangıcını tek hücreli canlılar ve bakteriler olarak görür. Bu kurama göre yaşam suda başlamış, daha sonra karaya geçmiştir. Daha sonra karaya geçen bu canlı türleri evrimleşerek bugünkü canlıları ve insanları oluşturmuştur. Yani evrim teorisi sanılanın aksine atamızın maymunlar değil bakteriler olduğunu savunur.

  Evrimi daha iyi anlamamızı sağlayan dinamiklere kısaca değinmek gerekirse;

  Adaptasyon;
  Bir canlının doğaya uyum sürecine adaptasyon diyoruz. Yeni bir türün oluşması için yeterli bir mekanizmadır. Her canlı yaşamak için bulunduğu yere uyum sağlamak zorundadır. Mesela suyun az bulunduğu yerlerde derisinin altında su depolayabilen canlılar gibi yada soğuk iklimdeki kürklü canlılar gibi

  Mutasyon;
  Her canlı kendinden yeni bir canlı meydana getirirken DNAsını kopyalar. DNA kopyalama genellikle doğru şekilde işler. Ancak bazı anlarda bu kopyalama işlemi hata yapabilir. Bunun sonucu olarak yeni tür canlılar ortaya çıkabilir. Yani mutasyon oluşur.

  Doğal seçilim;
  Doğal seçilim, dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizmadır. Mesela elinizdeki ayıları kutuplara gönderdiğiniz zaman kutup ortamında genlerde meydana gelen mutasyonlara sonucu eğer beyaz ayılar doğmuşsa bunların hayatta kalma şansı daha yüksek olduğu için. Beyaz ayılar o popülasyonda hızla yer edinirler ve zamanla yeni bir tür ayı ortaya çıkar. (kutup ayısı)

  Göç;
  Göçler doğal seçileme ve adaptasyona zemin hazırlar. Mesela elimizde iki ayı havyan grubu olsun. Hayvan gruplarından biri yeşil biri kırmızı olsun. Kırmızı olan yeşile göç verirse zamanla o bölgede yeşil hayvan grubu hızla aratacaktır. Ayrıca coğrafi yer değişmeler yeni bir türün doğmasını sağlayan önemli etmenlerdendir.

  Genetik sürüklenme
  Bir bölgede, iki farklı hayvan grubunda ayrı genlere sahip hayvanların çeşitli nedenlerden dolayı (çevresel felaketler, avcıların avlaması, hastalık vs..) bir hayvan grubunun üstün çıkmasıdır.

  Evrim teorisine göre; yaşam suda başlamış, daha sonra tek hücreli canlılar ortaya çıkmış. Ardından çok hücreli canlılar ardından ilk havyanlar olan balıklar ortaya çıkmıştır. Balıklar evrimin çeşitli mekanimazları sayesinde karaya ayak basmış. Milyonlarca yıllık evrim mekanizmlarının( adaptasyon, doğal seçilim vs ..) işleyiş süreci sonucu bugünkü canlılar oluşmuştur.

  EVRİM TEORİSİNİN VAR OLDUĞUNA DAİR KANITLAR

  1- Jeolojik zamanlar ve yaşamın başlangıcı;
  Dünyamız yaklaşık 5 milyar yıl yaşındadır. Evrimin en önemli kanıtı ara fosillerden çok jeolojik zamanlardır. Bunun sebebi ise bu 5 milyar yıllık zaman zarfında canlılarının aşama aşama geliştiğini görmek mümkündür.

  2- Hastalıklar
  Herhangi bir bakteri veya virüs birden çok canlıyı hasta edebilmekte, herhangi bir hastalık rahatlıkla bütün canlılara etki edebilmektir. Bunun sebebi oldukça basittir. Virüsler yada bakteriler bir hücreyi ele geçirmek için çeşitli gen anahtarlarını kullanırlar. Bütün canlıların ortak bir atası olduğu için bir virüsün tek bir gen anahtarı ile birden fazla canlıyı hasta etmesi kadar doğal bir şey yoktur.

  3- Genler
  Birbirine yakın akraba olduğunu düşündüğümüz iki türün gen haritalarına baktığımızda
  biribirlerine çok benzediğini görürüz. Maymun ve insan genomları gibi.

  4- Arafosiller
  Neredeyse bütün canlıların ara türleri veya fosilleri bulunmuş gibidir. Bu da adeta evrim teorisini bir kanun gibi algılamamıza neden olur.

  5- Amfib canlılar
  Evrim teorisinin en büyük iddialarından bir tanesi de sudan karaya geçiştir. Günümüzde Afrikada yaşayan bazı semender türlerinin yüzgeçlerini ayak gibi kullanması hem karada hem denizde yüzgeçlerini kullanarak gezebilmeleri evrimin “balıkların yüzgeçleri ayaklara dönüştü iddiasının canlı kanıtı olduğunun göstergesidir.

  EVRİM VE DİN BİRBİRİNE KARŞIT MIDIR?

  Evrim teorisi ve evrim felsefesi;

  Eğer evrim teorisi ve din birbirine düşman mı diye incelemeden önce bazı şeyleri bilmemiz gerekir. Dinler yada din kitapları toplumlara ahlaki öğütler veren felsefi kurumlardır. Bu bakımdan bakacak olursak evrim teorisi ile dinlerin birbirine karşıt olduğunu söylemek imkansız olur. Çünkü evrim teorisi biyolojinin ve de bilimin konusu iken dinler felsefenin alanına girmektir. Eğer bizler evrim teorisindeki yaratılma sürecini tesadüf olarak algılarsak işte o zaman din ve evrim karşı karşıya gelmiş olur ve yaratılma meselesi tesadüf mü yoksa bilinç mi sorunsalı ortaya çıkar. Yani evrimin dine karşı kapsam olarak imkansızdır. Evrim ve dini karşı karşı karşıya getiren şey evrim felsefesidir. Evrim felsefesi evrimin tesadüfler sonucu olduğunu söyleyen- her şeyin tesadüften ibaret olduğunu söyleyen felsefedir. evrim felsefesinin bir başka adı da darwinizmdir. evrim teorisi ise evrim felsefesi ile ilgilenmez, evrimi araştırır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Evrim Teorisi Nedir
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  22,653
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,044
 3. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,052
 4. didem34
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  1,156
 5. Oylesine
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,263