Facebook Hakkında 10 Önemli İpucu

'Sosyal Medya' forumunda anniccha tarafından 25 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. En iyi 10 Facebook İpucu

  Facebook Hakkında

  Facebook artık internet hayatımızın büyük bir parçası. Hatta internetin ötesinde gündelik hayatımızın da bir parçası. 16 milyon kullanıcıyla dünyada Facebook kullanan ülkeler arasında 9.sıraya yükselmişiz.

  [​IMG]

  Hayatımıza bu kadar giren Facebookdan daha fazla faydalanmak, Facebook üzerindeki işlerinizi daha kolaylaştırmak için işte ipuçları

  [​IMG]

  10. Facebook Chat özelliğine diğer chat programlarıyla ulaşın

  Facebook sayfasının altındaki Chat özelliğini sık kullananlardansanız bu ipucu işinize yarayacak. Chat yapmak için browser sayfasına bağlı kalmanıza gerek kalmayacak.

  Pidgin, Adium, iChat, Trillian, Digsby gibi birden çok hesabı destekleyen chat programı kullanıyorsanız işiniz çok kolay. Bu tarz programların birçoğu Facebook kimliğinizle hesap açmanıza olanak tanıyorlar

  9. Hesabınızın yedeğini alın “SocialSafe

  Facebook hesabınızda tonlarca bilgi ve fotoğrafınız varsa bir aksilik olmasına karşın bu bilgilieri yedeklemeniz iyi olacaktır. Ama bunları tek tek elle yapmak epey zahmetli olacak.

  8. Eğer ölürseniz hesabınız ne olacak?

  [​IMG]

  Hiç düşündünüz mü, Allah korusun öldüğünüzde Facebook hesabınız ne olacak? Facebook resmi olarak bir “memorialized account seçeneği sunuyor. Yakın çevreniz sizin için bu sayfaya girerek, sizin artık Facebookta olamayacağınızı rapor edebiliyorlar

  7. Başkası sizin şifrenizle giriş yaparsa haberdar olun

  [​IMG]

  Belki arkadaşınızın bilgisayarında facebooka girdiniz, yada facebooka eriştiğiniz eski telefonunuzu satarken kayıtlı şifrenizi silmediniz. Hesabınıza erişilebilmesinden endişe duymanız normal.

  Bunun için de facebookda ayarlar var. Hesabınıza “yeni bir yerden girildiğinde e-mail yada sms ile haberdar olmanızı sağlıyor. Kendinize ait bilgisayar, telefon gibi araçları bir kez facebooka tanıtıyorsunuz, ve facebook farklı yerlerden giriş yapılırsa size haber veriyor. Güzel değil mi?

  6. Temel gizlilik ayarlarına geri dönün

  [​IMG]

  Eğer her yazdığınız herkese açık olsun isterseniz Twitter kullanabilirsiniz, yada tüm iş arkadaşlarınız görsün isterseniz mail gönderirsiniz. Facebookta yazdıklarınızı sadece arkadaşlarınız, yada arkadaşlarımın arkadaşları görsün şeklinde ayarlayabilirsiniz. Böylelikle istemediğiniz insanların her yazdığınızı okumasını engellersiniz.

  5. Profilinizi yenileyin

  [​IMG]

  Uzun süredir facebok kullanıyorsunuz, birsürü oyun, uygulama,sayfa, etkinlik eklemişsinizdir hesabınıza. Arkadaş listenizdeki çoğu insanı tanımıyorsunuz belki de. Temiz bir porfilin zamanı gelmiş görünüyor.

  Bunun için en iyi yol, yeni boş bir facebook hesabı açarak sıfırdan başlamak.

  4. Oyunlar, testler, uygulamalar hepsinden kurtulun.

  [​IMG]

  Temizlik için elbette tümünü tek tek gizleyebilirsiniz. Ama bu işi otomatik olarak F.B. Purity ile yapabilirsiniz. (ufak bir scripti browserınıza kurup topluca sizin yerinize temizlik yapıyor)

  3. Arkadaşlarınıza nerede olduğunuzu söylemeyin artık

  [​IMG]

  Facebookun yeni Places özelliği? Evet Facebook artık sizin yerinize (bazen haberiniz olmadan) sizin o an nerede olduğunuzu profilinizde gösterecek. Bu durumu rahatsız edici buluyorsanız Facebook Places özelliğini kapatabilirsiniz. Yada sadece “arkadaşlarınızın sizin yerinizi işaretlemelerini kapatabilirsiniz.

  2. Neleri paylaştığınızı tekrar gözden geçirin

  Facebookda neleri paylaştığınızı, ne kadar özel hayatınızı açığa vurduğunuzu ve profilinizi kimlerin görebildiğini gözden geçirin. Hiç tanımadığınız insanların en özel yazılarınızı görmesini isteyip istemediğinize karar verin.

  1. VE Gerçek arkadaşlıklarınızdan kopmayın

  Facebook hayatımızda önemli olmaya başladı. Gerçekten de çok faydasını görmedik değil. Ama arkadaşlık sadece “fotoğraf beğenme, dürtme, mesajlaşma değildir. Bunu unutmadan yüzyüze ilişkileri de ihmal etmeyelim.

  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 May 2012
Yükleniyor...