Facebook´ta 4.sıradayız

'Sosyal Medya' forumunda By_TuaL tarafından 29 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. 2004’te faaliyete geçen ve kısa sürede büyük bir popülerlik kazanan Facebook kulllanıcıları arasında ilk üç sırayı ABD, İngiltere ve Kanada paylaşıyor. Türkiye’nin dördüncülüğünü değerlendiren Prof. Haluk Şahin, Facebook sosyalliğinin, yalnız kalmayı becerememenin doğal sonucu olduğunu söyledi.

  2004 yılında birkaç kafadarın kendi arasında eğlenmek için kurduğu facebook, kısa sürede uluslararası bir fenomene dönüştü. Postmodern devrin hüzünlü ve yalnız insanları, sosyalleşmeyi sanal dünyanın görünmez ağları arasında ararken, inanılmaz rekorları da beraberlerinde getiriyorlar. Kimi konularda son derece asosyal bir profil sergileyen Türkler, kısa sürede Facebook’ta kendilerine uygun bir zemin bulmuş olacaklar ki, Fransa ve Avustralya gibi ülkelere geride bırakarak dördüncü sıraya yerleşiverdiler. Google’da yer alan trendlere göre, Türkiye, ABD, İngiltere ve Kanada’nın ardından Facebook kullanıcısı sayısı itibariyle dördüncü sırada yer alıyor. Tam 3,464,640 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Facebook aracılığıyla sosyalleşiyor, sanal álemin nimetlerinden faydalanıyor.

  Yayımlanan istatistiklere göre, Facebook aracılığıyla sosyalleşmeyi seçen ABD’li sayısı 27,811,560. Bu rakamın ağırlıklı bölümünü ise 15-25 yaş arasındaki insanlar oluşturuyor. Ne yazık ki, Türkiye’de hangi yaş grubunun Facebook’la daha içli-dışlı olduğuna dair herhangi bir araştırma yok. Ancak, Türkiye’nin Fransa, Avustralya, Kolombiya, İsveç ve Norveç gibi ülkelerin önünde yer alması dikkat çekici.

  Nüfusun yüzde 5’i

  Ne var ki, 3,464,640 rakamı, nüfusa oranlandığında sıralamada bir hayli gerilere düşüyor. Söz gelişi, Kanada’da nüfusun yüzde 29’u Facebook tutkunu. İngiltere’de ise bu oran yüzde 24. Genel sıralamada Türkiye’nin hayli altında yer alan İsveç’te nüfusun yüzde 12’si, Şili’de yine yüzde 12’si Facebook’la sosyalleşiyor. Türkiye’de Facebook kullananların nüfusa oranı ise sadece yüzde 5.
   
Yükleniyor...