Farabinin Bilime Katkıları

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 17 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Bilime Olan Katkıları

  Farabinin Bilime Katkısı


  Matematik, botanik, tıp, musiki, felsefe ve mantık alanında eserler yazmış büyük İslam alimidir. Farabi, ilimlerin sınıflandırılması ve mantık alanında kendine özgü yöntemler kullandı. İlimleri sırasıyla; dil, mantık, matematik, fizik ve metafizik, medeni ilimler şeklinde beş ana başlık altında sınıflandırdı. Farabinin yaptığı bu sınıflandırma, Aristo ile Kindinin yaptığı sınıflandırmalardan önemli farklılıklar göstermektedir.

  Fizik alanında da önemli çalışmalar yapan Farabi, sesin fiziki açıklamasını yapan ilk alimdir. Yaptığı deneyler sonucunda titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını tespit etti.

  Tıp alanında yaptığı çalışmalarda sağlıklı bir bedene sahip olmak için neler yapılması gerektiğini araştırarak bu doğrultuda tıp ilmi için yedi esası saptadı. Özellikle insan bedenindeki tüm organların tanınması, hastalıkların çeşitlerinin bilinmesi, ilaçlarla ilgili detaylı bilgilere sahip olunması konularına öncelik verdi.

  Yazdığı eserler ders kitabı olarak uzun süre okutulan Farabi, yalnızca İslam alimlerini değil, kendisinden sonra gelen birçok Batılı bilim adamını da etkiledi.  alıntı
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Farabinin Bilime Katkıları
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  884
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,252
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  982
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,170
 5. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,806