Farabinin Kimyaya Katkıları

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 28 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabinin Kimya Bilimine Katkıları Nelerdir


  Farabinin Kimya Alanındaki Buluşları


  Farabi 870-950 yılları arasında yaşamış olan İslam düşünürü. Sistemi Aristoteles mantığına dayanan akılcı bir metafizikten oluşan, Aristoteles'in sistemini Plotinos'un görüşleri yardımıyla, İslam inancı ile uzlaştırmaya çalisan Farabi, Tanrı'nın varoluşunu kanıtlarken, Aristoteles'in akılyürütme çizgisini takip etmiştir. Ona göre, bu dünyadaki nesneler hareket etmekte, değişmektedirler. Dünyadaki nesneler hareketlerini bir ilk Hareket Ettiriciden almak durumundadırlar.

  Aristotalesin ortaya attığı madde ve suret kavramını hiçbir değişiklik yapmadan benimseyen, eşyanın oluşumunda, yani yaradılışta madde ve sureti iki temel ilke olarak gören Farabinin fiziği de, metafiziğe bağlıdır. Buna göre, evrenin ve eşyanın özünü oluşturan dört öğe (toprak, hava, ateş, su) ilk madde olan el-aklül-faalden çıkmıştır Söz konusu dört öğe, birbirleriyle belli ölçülerde kaynaşır, ayrışır ve içinde bulunduğumuz evreni (el-alem) oluştururlar.

  Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

  Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Farabinin Kimyaya Katkıları
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  888
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,262
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  988
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,188
 5. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,816