Farabi'nin Varlık Anlayışı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 2 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Farabi'nin Varlık Anlayışı Hakkında Bilgi  Farabi'nin Varlık Anlayışı Felsefesi

  Farabinin Varlık Hakkındaki Düşünceleri Felsefesi

  Farabi, Maveraunnehirde Farab vilayetinin Vesic köyünde yaklaşık olarak H.257 jM.870 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının bir ordu kumandanı olduğu söylenir. Farabinin ilkin Mervde okutulan felsefi ilimIerden faydalanmış olması akla uygundur.

  Fakat asıl felsefe tahsilini Bağdadda yaptı. Bağdadda kendisinden daha yaşlı olan Ebıl Bişrb. Metta b. Yılnustan mantık dersi aldı. Bişr, öğrencilerine Aristo mantığını okutuy~rdu. Farabi, onlar arasında temayüz etmekte gecikmedi. Daha sonra Harrana gitti.

  Orada Yuhanna b. Haylan ile tanıştı. Bir hıristiyan bilgini olan Yuhannadan mantık ve felsefe tahsil etti. Yeniden Bağdada dönerek Yunan filozoflarının ve özellikle Aristonun kitaplarını inceledi. Bir çok dillere vukufu vardı. Halife Muktedir devrinde. (tahta geçişi H.295 jM.907) bu kitapları açıklamağa ve etrafına ışık tutmağa başladı. Bir çok eserler yazdı. Daha sonra Şama gitti.

  Bir. ara. Mısıra da seyahat etti. Yeniden Şamadöndü. Halep ve Şam dolaylarının sultanı Seyf ad-Devle, Farabiye çok hürmet gösterdi. Hatta onu sarayında himaye etti. Farabi, H.339 jM.950 yılında 80 yaşında iken Şamda hayata gözlerini yumdu. Felsefe, mantık, psikoloji, musiki, matematik ve tıpda derin bir bilgin olan Farabinin ölümü Seyf ad-Devleyi çok üzdü. Bu Sultanın, Türk filozofunun cenaze namazinı bizzat kıldırdığı. söylenir.

  Tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili eser yazdı. Farabi, gerek insan fizyolojisi ve anatomisi, gerek nöroloj ve biyoloji, gerekse psikoloji gibi konularda çeşitli çalışmalar yapmış ve eserler kaleme almıştır.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Farabi'nin Varlık Anlayışı
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  15,572
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  586
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,021
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  761
 5. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,009