Farklı meslek dallarında fizik biliminin rolü nedir?

'Eğitim Merkezi' forumunda Emirhan tarafından 31 Ağu 2015 tarihinde açılan konu

 1. Farklı meslek dallarında fizik biliminin rolü nedir?

  İnşaat işlerinde zeminin özellikleri, inşaatta kullanılacak malzemelerin mukavemeti, depreme dayanıklılık, ısı yalıtımı gibi birçok konu fizik bilgisi gerektirir. Vücudumuzda iskeletin çalışması, kanın kalpten pompalanması ve damarlarda dolaşması, nefes alıp verme, besinlerin enerjiye dönüşmesi gibi hayatsal olaylar fizik kurallarına göre gerçekleşir ve açıklanabilir.

  Tıpta kullanılan görüntüleme yöntemlerinden röntgen, elektromanyetizma ve optik alanları, kısaca MRI olarak adlandırılan manyetik rezonans görüntülemede atom fiziği alanının bilgilerinden yararlanılarak geliştirilmiştir.

  Göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan gözlüklerde uygun camın hazırlanmasında optik alanının ortaya koyduğu bilgilerden yararlanılır.

  Bazı yazıcılar, optik okuyucular ve çok hassas ölçümler yapabilen ölçü aletleri de atom ve molekül fiziği bilgilerinden yararlanılarak geliştirilmiş teknolji ürünleridir.

  Balıkçı teknelerinde balıkların yerlerini tespit etmede kullanılan sonar cihazları sesin yansıması özelliğinden yararlanılarak geliştirilmiştir.

  Güvenlik ve trafik düzenlemesine yönelik olarak kullanılan radar ve kamera sistemleri fiziğin optik, elektrik ve manyetizma alt alanları tarafından ortaya konulan ilkelerden yararlanılarak yapılır ve çalıştırılır.
   
Yükleniyor...