FAT Diskleri NTFS ye Dönüştürmek

'Teknoloji' forumunda cCasT tarafından 21 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. FAT Diskleri
  FAT Diskleri NTFS ye Dönüştürmek


  Bir birimin var olan dosya sistemini değiştirmek zaman alıcı olabilir, bu nedenle gereksinimlerinize uzun vadede en çok uyan dosya sistemini seçin. Farklı bir dosya sistemi kullanmaya karar verirseniz, verilerinizi yedeklemeli ve sonra da birimi yeni dosya sistemini kullanarak yeniden biçimlendirmelisiniz. Ancak, bir FAT ya da FAT32 birimini biçimlendirmeye gerek kalmadan NTFS birimine dönüştürebilirsiniz, yine de dönüştürme işleminden önce verilerinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

  Not: Bazı eski programlar NTFS biriminde çalışmayabilir, bu nedenle dönüştürmeden önce yazılımınızın geçerli gereksinimlerini araştırmalısınız.

  NTFS, FAT ve FAT32 Arasında Seçim Yapmak

  Windows XP çalıştırılan bir bilgisayarda disk bölümleri için üç dosya sisteminden birini seçebilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Önerilen dosya sistemi NTFSdir, çünkü FAT ya da FAT32den daha güçlüdür ve Active Directory ile diğer önemli güvenlik özelliklerine ev sahipliği yapmak için gereken özellikleri içerir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca dosya sistemi olarak NTFS seçtiğinizde kullanabilirsiniz.
  Kur Programını Kullanarak NTFSe Dönüştürmek
  Kur (Setup) programı, disk bölümünüz önceden FAT ya da FAT32 kullansa da, NTFSin yeni sürümüne dönüştürmenizi kolaylaştırır. Bu tür dönüştürme, bir bölümü biçimlendirmeden farklı olarak, dosyalarınızın korunmasını sağlar.
  Kur, var olan dosya sistemi denetlenerek başlar. Dosya sistemi NTFS ise, dönüştürme gerekmez. FAT ya da FAT32 ise, Kur size NTFSe dönüştürme seçeneği sunar. Dosyalarınızı saklamanıza gerek yoksa ve bir FAT ya da FAT32 bölümü kullanıyorsanız, bölümü FAT ya da FAT32den dönüştürmek yerine NTFS ile biçimlendirmeniz önerilir. (Bir bölümü biçimlendirmek, bölümdeki tüm verileri siler ve temiz bir sürücüyle başlamanıza izin verir.) Ancak, bölüm ister NTFS ile biçimlendirilmiş ister NTFSe dönüştürülmüş olsun, yine de NTFS kullanmak yararlıdır.

  Convert.exe Kullanarak NTFSe Dönüştürmek

  Bir bölüm, Convert.exe kullanılarak Kurdan sonra da dönüştürülebilir. Convert.exe ile ilgili daha fazla bilgi için, Kuru tamamladıktan sonra Başlatı (Start) tıklayın, Çalıştırı (Run) tıklayın, cmd yazın ve sonra da ENTER tuşuna basın. Komut penceresinde, help convert yazın ve yine ENTER tuşuna basın.
  Bölümleri NTFSe dönüştürmek kolaydır. Kur programı, bölümlerinizde FAT, FAT32 ya da eski bir NTFS sürümü kullanılsa da dönüştürmeyi kolaylaştırır. Bu tür dönüştürme, bir bölümü biçimlendirmekten farklı olarak, dosyalarınızın korunmasını sağlar.


  Convert.exe hakkında daha fazla bilgi bulmak için

  * Kuru (Setup) tamamladıktan sonra, Başlatı (Start) tıklayın, Çalıştırı (Run) tıklayın, cmd yazın ve sonra da ENTER tuşuna basın.
  * Komut penceresinde, help convert yazın ve yine ENTER tuşuna basın. FAT birimlerini NTFSe dönüştürmek ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibi görüntülenir.  FAT birimlerini NTFSe dönüştürmek

  Bir birimi komut satırından NTFSe dönüştürmek için

  Komut Satırını (Command Prompt) açın. Başlatı (Start) tıklayın, Tüm Programları (All Programs) ve sonra da Donatıları (Accessories) işaret edin ve sonra da Komut Satırını (Command Prompt) tıklayın.
  Komut satırı penceresinde, şunu yazın: convert sürücü_harfi: /fs:ntfs  Örneğin, convert D: /fs:ntfs yazdığınızda, D: sürücüsü NTFS biçimine dönüştürülür. Bu komutla, FAT ya da FAT32 birimlerini NTFSe dönüştürebilirsiniz.

  Önemli: Bir sürücü ya da bölümü NTFSe dönüştürdüğünüzde, FAT ya da FAT32ye geri döndüremezsiniz. Sürücü ya da bölümü yeniden biçimlendirmeniz gerekir ve dolayısıyla bölümdeki programlar ve kişisel dosyalar da dahil tüm veriler silinir.

  TERİMLER

  Dosya Ayırma Tablosu (File Allocation Table - FAT)
  MS-DOS ve diğer Windows tabanlı işletim sistemlerinde dosyaları düzene koymak ve yönetmek için kullanılan bir dosya sistemidir. Dosya ayırma tablosu (FAT), bir birimi FAT ya da FAT32 dosya sistemini kullanarak biçimlendirdiğinizde Windowsun oluşturduğu bir veri yapısıdır. Windows, dosyayı daha sonra alabilmek için FATtaki her dosyayla ilgili bilgileri depolar.

  FAT32

  Dosya ayırma tablosu (FAT) dosya sisteminin bir türevidir. FAT32, FATa göre daha küçük küme boyutlarını ve daha büyük birimleri destekler ve böylece FAT 32 birimlerinde alan kullanımları daha verimli sağlanır.

  NTFS Dosya Sistemi


  FAT sürümlerinde bulunmayan başarım, güvenlik, güvenilirlik ve gelişmiş özellikler sağlayan gelişmiş bir dosya sistemidir. Örneğin, NTFS standart işlemlerde günlük dosyası tutmak ve kurtarma tekniklerini kullanarak birim tutarlılığını sağlar. Bir sistem arızalandığında, NTFS günlük dosyalarını ve denetim noktası bilgilerini kullanarak dosya sisteminin tutarlılığını geri yükler. Windows 2000 ve Windows XPde, NTFS ayrıca dosya ve klasör izinleri, şifreleme, disk kotaları ve sıkıştırma gibi gelişmiş özellikleri de sağlar.
   
Yükleniyor...