Fatih Akın Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 7 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Akın Hayatı
  Fatih Akın Byografi

  Fatih Akın 1973 yılında Hamburg, Almanya'da doğdu. Sürmene asıllı, Fatih Akın Alman uyruklu yönetmendir.

  Fatih Akın 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Görsel İletişim Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu.Fatih Akın Eğitimi esnasında Wüste Film şirketiyle çalışmalara başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi, You're the one! Du bist es O Sensin'in yönetmenliğini yaptı. Bu ona Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivalinde izleyici ödülünü getirmiştir.

  Fatih Akın Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti.

  Fatih Akının Diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli de pek çok ödül aldı. Başrolllerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul oynamıştır. Bu filmden sonra geniş bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekmiştir.

  Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Head-On) isimli projede hem yönetmen hem de senarist olarak yer aldı. Akın bu filmiyle, Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

  Fatih Akın 2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi.

  Fatih Akın 2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. Son çektiği film "Yaşamın Kıyısında" Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir. Fatih Akın Yaşamın Kıyısında filmiyle 27 Mayıs 2007'de Cannes'da en iyi senaryo ödülünü kazanmıştır.
   
Yükleniyor...