Fatih Sultan Mehmet Hayatı Özet

'Tarih Bölümü' forumunda Meryem tarafından 31 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Sultan Mehmet Hayatı kısaca
  Fatih Sultan Mehmet Hayatı kısa ve öz
  Fatih Sultan Mehmed 29 mart 1432 yılında Edirnede doğmuştur. Babası padişah ikinci murad, annesi ise Huma hatundur.O devrin en büyüklerinden birisiydi ve toplam 7 yabancı dil biliyordu.

  Fatih zamanında alimleri, sanatkarları ve şairleri toplar sohbet eder ve bundan çok büyük zevk alırdı. Bilinmeyen konular hakkında araştırmalar yaptırırdı ve bu araştırmaları incelerdi. Akşemseddin Fatih Sultan Mehmedin hocalığını yapmış bir alimdir. En çok değer verdiği Alimdir. Fatih, soğuk kanlı ve çok cesur bir insandı. Eşi benzeri olmayan bir komutandı ayrıca mükemmel bir yöneticiydi. Yapacağı değişiklerle ilgili hiç kimseye en ufak bir sır vermezdi.

  Genelde farsça ve arapçaya çevrilen felsefi konulu eserleri okurdu. Fatih sultan Mehmet bilime çok önem veren bir padişahtı. 1466 yılında Batlamyos haritasını tercüme ettirip haritadaki isimleri arap harfleri ile yazdırdı.Bilimsel konularda hangi dine mensup olursa olsun bilginler korurdu ve onlara eserler yazdırırdı.Ünlü ressam olan belliniyi İstanbula davet etti ve resmini yaptırdı. Ünlü Astroloh Ali Kuşçu o zamanda İstanbula geldi.

  Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar padişahlık yaptı. 25 kere sefere katıldı.Fatih sultan Mehmet yüksek azim ve iradesi vardı. Verdiği kararlı uygulardı. Devlet idaresinde oldukça sertti. Savaşlarda cesurdu. Savaşta önlerde giderdi.

  20 Yaşında Osmanlı Devletinin başına geçti. İstanbulu fetheden Sultan Mehmed 1100 yıl hüküm süren Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırdı ve Fatih ünvanını aldı. Ortaçağı kapatıp yeni çağı açtı. Bir dünya imparatoru oldu. 3 mayıs 1481 yılında maltepede hayata veda etti.
   
Yükleniyor...