fcebook.com

'Sosyal Medya' forumunda Dark tarafından 25 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. facebook

  Facebook için Güvenilir Öneriler

  1. Facebook gizlilik ayarlarınızı düzenleyin: Tam profilinizi sadece en güvenilir arkadaşlarınız ile paylaşın, diğerlerine kısıtlı profil uygulayın. Facebook ayarlarında durum güncellemeleri, duvar iletileri, kişisel bilgiler, fotoğraflar arasından kısıtlamak istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Facebook zaman zaman gizlilik ayarlarını değiştiriyor, onayladığınız ayarların farkında olun. Arkadaş listenizde tanımadığınız birini görürseniz hemen kaldırın.

  2. İletilen bağlantıları tıklamayın: E-postanızdaki şüpheli bir eklentiyi posta arkadaşınızdan gelmiş olsa bile açmıyorsanız, aynı güvenliği Facebookta da uygulamalısınız. Mesajın içeriği arkadaşınız yerine bir hacker ya da suçludan geliyor olabilir.

  3. Sadece tanıdığınız insanların arkadaşlık isteğini kabul edin: Kullanıcılar tanımadıkları insanlardan gelen istekleri onaylamamalılar ve tam profillerini herkese göstermemeliler. Kiminle neyi paylaştığınızı aklınızdan çıkarmayın.

  4. Girdiğiniz bilgiler sonsuza kadar dünyaya açık kalacaktır: Bir fotoğrafı ya da tüm sosyal ağ hesabınızı sildiğinizde tüm veriyi sonsuza kadar sildiğinizi zannetmeyin. Bilgileriniz ve fotoğraflarınız, sildiğiniz zamana kadar çoktan başka bir bilgisayara indirilmiş olabilir. İnternette hangi fotograf ve bilgileri paylaşmanızın yerinde olacağını en az iki kez düşünün.

  5. Uygulama yüklerken dikkatli olun: Üçüncü parti birçok uygulama hackerların elinden çıkmış olabilir. Emin olun, kişisel bilgilerinizin bu tip insanların eline geçmesini istemezsiniz.

  6. Tıklamadan önce düşünün: “Beğen linkine tıklarken dikkatli olun. Arkadaşlarınıza solucan bulaştırma ihtimaliniz var. Her şey “Beğen linkine tıklayarak başlıyor ve bir anda kendinizi başkalarına spam gönderir halde bulabiliyorsunuz. Profilinize bu tip bir solucan bulaşmış ise, temizlemek için bulaştıran mesajı durumunuzdan ya da duvarınızdan kaldırın ve şüpheli uygulamalar için ayarlarınızı kontrol edin.

  İşte Sizlere Bazı tavsiyeler

  Arkadaşlarınızı Kategorize Edin

  [​IMG]

  Facebook üzerindeki arkadaşlarınızın hepsini aynı derecede sevmiyor veya güvenmiyor olabilirsiniz. Bunu yüzlerine söylemenize gerek yok ama yine de onları farklı kategorilere göre sınıflandırıp, listeleyebilir ve hangi listeye ait olanlarla hangi bilgilerinizi paylaşacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer henüz yapmadıysanız arkadaşlarınızı listelere ayırmak için Hesap > Arkadaşlarını Düzenleye geldikten sonra sol sütundaki Arkadaşlarım bağlantısına tıklayın ve üst bölümde “Yeni Liste Oluştur“dan listeleri hazırlayın. Bu listeler daha sonra çok işimize yarayacak.


  Facebook Aramalarından Kendinizi Saklayın

  [​IMG]

  Eğer “beni kimse bulmasın, bana gerekli olanları ben bulurum diyorsanız, sizi adınızın Facebook aramalarında geçmemesini de sağlayabilirsiniz. Bunun için Gizlilik Ayarları ana sayfasına gidin. “Temel Dizin Bilgilerindeki “Ayarları Göre tıklayın. Muhtemelen karşınıza “Herkeslerle dolu bir sayfa gelecek. En üstteki “Facebookta beni arama satırının en sonundaki menüye tıklayarak “Sadece Arkadaşlarım“ı seçin. Böylece artık sizi sadece, zaten bulmuş olan kişilerin arama sonuçlarında görmelerini sağlayabilirsiniz.


  Google Aramalarından Facebook Profilinizi Saklayın

  [​IMG]

  Adınızı Facebook aramalarından sildiniz ama bu yeterli olmayabilir. Facebooktaki sanal varlığınızı sessiz sedasız bir şekilde sürdürmek konusunda gerçekten kararlıysanız, arama motorlarına karşı da önlem almanız gerekiyor. Adınızı Googleda aradığınızda büyük ihtimalle Facebook profilinizi de göreceksiniz. Şimdi sıra bu durumu değiştirmeye geldi.

  Mantık yürüterek bu ayarlarında bir önceki adımla aynı yerde olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama hayat o kadar kolay değil. Şimdi 1. adımda ziyaret ettiğiniz “Uygulamalar ve İnternet Siteleri sayfasına geri dönün. Burada en altta “Herkese Açık Arama başlığını göreceksiniz. Eğer “Herkese açık aramayı etkinleştir işaretliyse kaldırıp, Facebookun bunu yaptığınız taktirde arkadaşlarınızın sizi bulamayacağına dair uyarısına “Onayla yanıtı verin.


  Etiketlendiğiniz Fotoğrafları Siz Yönetin

  [​IMG]

  Pek çoğumuzun şakacı arkadaşları var. Facebook bu tip arkadaşlara garip bir şekilde özgüven ve ilham veriyor. Sonuç olarak bir sabah uyandığınızda Facebookta son derece sakıncalı bir fotoğrafın altında isminizi görebilirsiniz. İşin kötü yanı bunu gören sadece siz değil, arkadaşlarınız ve tabi ki arkadaşlarınızın arkadaşları da olacak. Özellikle arkadaş listenizde sevgiliniz veya sululuğu hiç sevmeyen patronunuz yer alıyorsa sonuç felaket olabilir.

  Buna en baştan önlem almak için bir kez daha gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasını ziyaret edin. “Etiketlendiğim fotoğraflar ve videolar satırının sonundaki menüden seçim yaparak ister kimsenin etiketleri görmemesini sağlayabilirsiniz, isterseniz de Özelleştir seçeneği ile 2. adımda oluşturmuş olduğunuz sakıncalı kimseleri içeren listelerden seçimizi yapabilirsiniz.  Fotoğraflarınızı Kimin Göreceğini Siz Seçin

  [​IMG]

  Fotoğraf çekmeyi ve bunları Facebook hesabınızda oluşturduğunuz galeride paylaşmayı seviyor olabilirsiniz. Ama artık pek çok kişinin arkadaş listesi sadece yakın arkadaşlarından oluşmuyor. Neyse ki ailenizin veya iş arkadaşlarınızın görmesini tercih etmediğiniz fotoğraflarla dolu bir albümü, sadece ilgili kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.


  Arkadaşlarınızın Gizliliğini de Koruyun

  [​IMG]
  Facebook gizliliği ile ilgili en önemli konulardan biri paylaştıklarınızın sadece size ait bilgiler olmayabileceği. Facebookta 1500 arkadaşınız olabilir ve her biri ile arkadaş olmak size gurur verebilir. Ama bu onların sizin sayfanızda boy göstermekten hoşlanıyor olduğu anlamına gelmez. Örneğin profil sayfanız herkes tarafından görülebiliyorsa, istemeden arkadaş listenizdeki kişilerin spam mesajlara kurban gitmesine yol açıyor olabilirsiniz.

  Eğer arkadaşlarınızın listesini meraklı gözlerden saklamayı tercih ediyorsanız Temel Dizin Bilgileri ayarları sayfasına dönün ve “Arkadaş listemi görme satırının sonundaki menüden arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini kendiniz ayarlayın.
  Gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasında “Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayarak her bir galerinin kimler tarafından görülebileceğini seçebilir, listelediğiniz arkadaşlarınıza özel izinler verebilirsiniz.


  İletişim Bilgilerinizi Gizleyin

  [​IMG]

  Şu anda muhtemelen bu yazının en can alıcı noktasına gelmiş bulunuyorsunuz. İletişim bilgilerinizi yani; cep telefonu, sabit telefon, e-posta adresleri ve hatta gerçek adresinizi kimlerin bilmesini istediğinizi gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasından belirleyebilirsiniz.

  Bu konu belki de yetişkinlerden çok Facebook üzerindeki genç kullanıcılar için önemli. Farkında olmadan yukarıdaki son derece önemli bilgileri yeterince iyi tanımadıkları insanlara açıyor olabilirler. Her ne kadar Facebook 18 yaşından küçüklerin bilgilerini paylaşmalarını otomatik olarak kısıtlasa da yine de bu konuya özel ilgi göstermek önemli.

  Yapılacak en iyi şey Facebook üzerinde bu tip bilgileri mümkün olduğu kadar paylaşmamak. Nasıl olsa çok lazım olduğunda arkadaşlarınız telefon numaranızı veya adresinizi size bir mesaj atarak da sorabilirler. Bu yüzden gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasının en altında yer alan bu tip bilgileri, ilgili satın sonundaki menüden mümkün olduğu kadar az kişiyle paylaşacak şekilde ayarlamak en doğrusu olacaktır.

  Kimse Yaşınızı Öğrenmek Zorunda Değil
  [​IMG]

  Sadece bayanların yaşlarını gizlemek için özel çaba sarf ettiği gibi yanlış bir inanış var. Aslında benim tanıdığım erkeklerin de ciddi bir kısmı, belli dönemlerde yaşını paylaşmak konusunda kendisini çok rahat hissetmeyebiliyor.

  Ama Facebook profil sayfanızda doğum tarihinizi paylaşmamak için tek sebep kendinizi yaşlı hissetmek istememeniz değil. Doğum tarihinizi size en sık sorunlar kişiler genellikle telefonla işlem yaptığınız ve sizin güvenliğiniz için bu bilgileri kontrol eden bankaların çağrı merkezi çalışanlarıdır. Bir telefon görüşmesinde sizi sıkmadan sorabilecekleri zaten 2 veya 3 tane bilgi var. Bunlardan biri de; “Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde söylemeniz. Sizin güvenliğinizi sağlayan 2-3 bilgiden birini kendi ellerinizle başkaları ile paylaşmak istemiyorsanız, bu ayarı da düzenlemek iyi bir fikir olabilir.

  Bu kez rotamız gizlilik ayarları sayfası değil, profil sayfanız. Profil fotoğrafınızın altındaki “Profilimi Düzenle bağlantısına tıkladıktan sonra Doğum Günü satırının sonundaki menüden bu özel bilginin ne kadarını paylaşacağınızı belirleyebilirsiniz.


  Duvarınızı Temiz Tutun

  [​IMG]
  Arkadaş listenizde hem ortaokulda beraber çok eğlendiğiniz arkadaşınız, hem de geçen ay katıldığınız iş toplantısında tanıştığınız çok önemli üst düzey bir yönetici mi var? Bu ikisi tam olarak sizi aynı şekilde görüyor olmayabilir. Dolayısıyla sizi hala ortaokuldaki halinizle anımsayan arkadaşınızın duvarınıza göndereceği ve tuttuğunuz takımla dalga geçen bir yazı, diğer bağlantılarınız açısından bakınca “karizmanızın çizilmesi“ne yol açabilir.

  Eğer karışık sosyal gruplara ait arkadaşlarınız varsa ve bunların paylaşımları bir araya geldiğinde içinden çıkılmaz bir Facebook duvarı görüntüsü meydana geliyorsa, belki de bu konuda bir şeyler yapmak gerekiyordur.

  Yine Facebook gizlilik ayarlarını özelleştirme sayfasına gidiyor ve orta alanda yer alan “Başkalarının paylaştığı şeyler bölümündeki ayarları inceliyoruz. Burada arkadaşlarınızın duvarınıza bir şeyler göndermesini tamamen engelleyebileceğiniz gibi, dilerseniz duvarınızdaki paylaşımları görecek arkadaşlarınızı da yine liste yardımıyla sınırlayabilirsiniz.


  İlgi Alanlarınızı Herkes Öğrenmesin

  [​IMG]

  Ne tür müzik sevdiğiniz, hangi politikacıyı beğendiğiniz gibi detayları yakın arkadaşlarınız zaten biliyor olabilir. Ama Facebookun hayran sayfaları ve topluluk sayfalarını beğenerek bu bilgileri aslında herkesle paylaşıyorsunuz.

  Hiç kimse beğendiği şeyler yüzünden utanmak zorunda değil. Fakat giderek özel yaşam ve iş yaşamının iç içe girdiği Facebook üzerinde bu tip detayları daha kapalı bir grupla paylaşmayı tercih edenler gizlilik ayarlarındaki Temel Dizin Bilgilerini ziyaret ederek, en alt satırda yer alan “İlgi alanlarımı ve diğer Sayfalarımı görme kısmında gerekli düzenlemeyi yapabilirler.