Fiji Adaları Tarihi

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 14 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fiji Adalarının Tarihi
  fijinin tarihi

  Fiji'nin ana adası, Viti Levu olarak bilinir. Tonga'ya komşu ve aynı ırktandırlar. Fiji ilk olarak, Tonga'da onları karşılayan kaptan James Cook üyelerini kendilerine hayran bırakmıştır. Denizciler tarafından korkunç savaşçılar ve şiddetli yamyamlar olarak, Pacific'de en iyi kapların yapıcıları olarak tanımlanmıştır.

  Fijide 17. yüzyılda Avrupalı kaşiflerden uzun sure önce de insanlar vardı. Fijide yapilan kazilarda küçük yerlesimlerde çanak çömlek türünde eski kalıntılar bulunmustur. Fiji yerlesim yerlerinde yapılan kazılar sonucu İÖ 1000 yıllına ulaşan buluntulara rastlanmıştır.. Ancak büyük Pasifik göçünün sorusuna hala cevap bulunanamamıştır. 1643de Hollandali kaşif Abel Tasman'ın, büyük güney kıtasını aramaya giderken Fiji'yi ziyaret ettiği biliniyor.

  XIX. yüzyıla kadar Avrupalı yerleşimciler, yerleşimlerine devam etmistir. Adalar, 1874'de bir sömürge olarak İngiliz kontrolünün altında girdi. İngilizler tarafından adalara hintli işçiler getirildi. 1970de demokratik cumhuriyet bağımsızlığını ilan etti. Fiji, Hint-Fijili (Hindistan'dan gettirilen hintlilere verilen ad) toplumu tarafından egemendi. 1987'de başarılı iki askeri darbe gercekleştirildi. Fiji'nin hakimiyetinde Hint ve Fiji ortaklığı bitmisti. Cünkü Hint kökenliler İngiliz egemenligi altinda kalmak isterken.Fijili yerli halk bağımsızlık taraftarıydı. Bu yüzden askeri darbeler olmuştur.Daha sonra Hint kökenliler Hindistana göç etmek zorunda kalmıştır. Yine de ülkede kalan Hint kökenliler vardır. Bu göç insan kaybına ve ekonomik durgunluğa neden olmuştur.

  [​IMG]