Fil suresinde hangi olaydan bahsedilmektedir

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 29 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fil vakası Peygamber efendimizden (s.a.v.) önce olmuş gibi ifade edilse aslında onun doğduğu sene meydana gelmiştir. Buradaki öncelik peygamberliğinden önceki dönem olmaktadır. Bu olaya fil vakası denmesinin nedeni ise orduda çok sayıda fil bulunmasından kaynaklanmaktadır. Fil vakasının olduğu zamanın Araplar arasında Fil Yılı olarak ifade edildiği söylenmektedir. Fil vakası ilgili birçok kaynakta bilgiler bulunmaktadır. Fil vakasının ayrıntılı anlatımı bir kaynakta şu şekildedir:

  "Habeşistan Kralı Necaşi'nin Yemen'e hükümdar olarak gönderdiği Ebrehe, Mekke'ye giden kervanları ve Kabe ziyaretçilerinden ticari anlamda faydalanmak için San'a bir tapınak inşa ettirmiştir. Ancak Ebrehe'nin yaptığı bu girişime rağmen Araplar bu tapınaklara gitmemiştir. Üstüne bir de bazı Arapların buralara giderek içlerine pislemesi Ebrehe'yi son derece kızdırmıştır. Bu durum üzerine Ebrehe Kabe'yi yıkmak için yemin etmiştir. Bu olayla birlikte fil vakasının da başlangıcı olmuştur. Ettiği yemini yerine getirmek için harekete geçen Ebrehe bu sefere 60 bin asker ve 10 fille çıkmıştır. Katılan bu filler nedeniyle bu olaya fil vakası denilmiştir.

  Kabe'yi yıkmak için yola çıkan gözü dönmüş Ebrehe, önce Yemen Kralı'nı bozguna uğratmıştır. Bu bozgundan sonra durmayan Ebrehe ve ordusu Has'amlıları da yenerek bunların başında bulunan liderlerini alarak Mekke'ye kadar kendisine rehber yapmıştır. Fil vakası öncesi Ebrehe karşı konulamaz ordusu ile önüne gelen, karşı koyan ne varsa yıkıp geçmiştir. Bu olaylar üzerine Kureyşliler de Ebrehe'nin Kabe'yi yıkacağına dair daha çok inanmaya başlamışlardır.

  Bismillahirrahmanirrahim.

  Elem tere keyfe fe'ale rabbuke bi ashab-iî fil. Elem yec'al key-dehümfi tadliylin ve ersele aleyhim tayren ebabile termiyhim bihi-caretin min sicciylin fece'alehüm ke'asfin me'kûl.

  Fil Sûresinin Anlamı (Manası)

  « Rabbinin fil ashabına ne etteğini görmedin mi? O, onların düzenlerini boşa çıkarmadı mı? Ve üzerlerine sürü sürü ebabil kuşları göndermedi mi? Ki her biri onlara ateşte pişirilmiş çamurdan taşlar atmışlardı. Allah (u Teâlâ), onları kurt yeniği yaprağa çeviriverdi. »
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Tem 2014
Yükleniyor...