Filipinler Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 23 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Filipinler ülke Tarihi
  Filipinler hakkında bilgi


  [​IMG]


  Filipinler; Adalar, kuzeyden güneye 1.770 km; doğudan batıya ise 1.050 kilometrelik bir alana yayılır. En büyük adalar kuzeyde Luzon ve güneyde Mindanao'dur. Öteki büyük adalar Şamar, Negros, Palawan, Panay, Mindoro, Leyte, Cebu, Bohol ve Masbate'dir. Birçok küçük adadan oluşan Sulu Takımadaları ülkenin güney kesimindedir.

  Şubat 1987'de yapılan halkoylamasında seçmenler yeni anayasayı ve Corazon Aquino' nun 1992'ye değin başkanlık görevini sürdürmesini kabul ettiler. Aquino bir yandan komünist gerillalar ve ayrılıkçı Müslümanlarla mücadeleye, öte yandan ekonomik sorunlara çözüm bulmaya koyuldu. Eski başkan Ferdinand Marcos Eylül 1989'da Havvaii'de öldü. Aralık 1989'da askerlerin giriştiği bir darbe girişimi bastırıldı. Başkan Aquino 1990 yılında da yeni bir darbe girişimi, Körfez Bunalımı'nın doğurduğu ekonomik sorunlar ve 1.600 kişinin yaşamını yitirdiği büyük bir depremle karşı karşıya kaldı.
  Altı yüz yıldır uykuda olan Pinatubo Yanardağı 1991'de lav püskürttü ve en az 700 kişinin ölmesine yol açtı. Çok geniş bir alan küllerle kaplandı ve zaten durgunluk içinde olan ekonomi bir darbe daha yedi. Ülkedeki ABD üslerinin süresinin 10 yıl daha uzatılması konusundaki anlaşmayı Senato reddetti. Ferdinand Marcos'un dul eşi Imelda Marcos Kasım 1991'de ülkeye döndü. 1992'de yapılan ve Aquino'nun katılmadığı başkanlık seçimini eski savunma bakanı Fidel Ramos kazandı. Pinatubo Yanardağı Ağustos 1992'de yeniden lav püskürtmeye başlayarak en az 72 kişinin ölümüne yol açtı.