Frankeştayn Gıdalar-Frankeştayn Nedir?

'Haberler' forumunda Wish tarafından 3 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Frankeştayn gıdalar
  Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar

  [​IMG]


  Genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar hakkındaki tasarı Bakanlar Kurulu`nda imzaya açıldı Türkiye bu yasayla birlikte ilk kez hayvan ve bitkilerin genetiğiyle oynanmasını kabul ediyor

  Bakanlar Kurulu`nda imzaya açılan ve `Frankeştayn gıdalar` olarak bilinen Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Yasa Tasarı Taslağını Takvim açıklıyor. Türkiye, bu yasayla ilk kez hayvan ve bitkilerin genetiğiyle oynanmasını kabul ediyor. Bugüne kadar kontrolsüz şekilde ülkeye giren ve piyasada satılan ürünler bundan böyle kontrol altına alınacak. Buna göre, belirli bölge ve koşullarda yetiştirilmek üzere hayvan ve bitkilerin genetiğiyle oynamak serbest bırakılıyor.

  İZİNLE ÜRETİLECEK

  Yasa taslağına göre, Türkiye`de bundan böyle GDO`lar veya GDO ürünlerin ithalatı, deneysel olarak çevreye bırakılması, piyasaya sürülmesi, gıda-yem olarak işlenme ve tüketim amacıyla piyasaya sürülmesi izne tabi olacak. İzinler en fazla 10 yıl için verilecek.

  RİSK RAPORU VERİLECEK

  GDO ve ürünlerinin, genetik değişiklikten dolayı insan, hayvan ve bitki sağlığı, biyolojik çeşitlilik ve çevre üzerinde doğrudan veya dolaylı, derhal veya gecikmeli olarak yol açabileceği riskler, test, analiz ve deneme gibi bilimsel yöntemlerle belirlenecek. Her ürün için risk değerlendirme raporu verilecek.

  ÜLKESİ YAZILACAK

  Başvuruda, ürünün kullanım amacı, sahip olduğu özellikler, kimlik bilgileri, transfer edilen genin alındığı organizma, bu organizmanın orijin ülkesi, acil durumlarda uygulanacak yöntem ve risk değerlendirmesinin özeti verilecek.

  BEBEK ÜRÜNLERİNE ÖZEL KORUMA

  Bebek maması, devam formülleri ve küçük çocuklar için hazırlanan ek gıdalarda kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş GDO`lu ürünler dışında hiçbir GDO ürünü, bebekler için kullanmak üzere ithal edilemeyecek, ülke içinde dağıtılamayacak.

  Tüm Gazeteler​
   
Yükleniyor...