Fransız Devriminin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fransız Devriminin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri


  1789 yılında çıkan Fransız İhtilali, dünya tarihinin önemli ve yazı hürriyetinin olmaması,kralların kullandıkları geniş yetkiler,halkın aralarında büyük farklar olan sınıflara ayrılması idi.
  Fransız İhtilalinin getirdiği yeni fikirler Avrupadaki krallıkları endişelendirdi.Böylece milliyetçilik duygusu daha ön plana çıktı.

  Osmanlı Devleti ise Fransız İhtilalini başlangıçta Avrupanın bir iç meselesi olarak kabul etti.Fakat Fransız İhtilali Osmanlı Devletini etkilemekte gecikmedi.Özellikle milliyetçilik fikirleri Osmanlı topraklarında yayıldı.
  Osmanlı Devleti içerisinde bir çok millet yaşamaktaydı.Bu milletler milliyetçilik fikirlerinden etkilendiler.Çünkü Osmanlı Devleti,sınırları içinde yaşayan diğer milletleri,dil ve dinleri ,ile sosyal yaşantılarında serbest bırakmıştı.

  İsyanlar Osmanlı Devletini 19.yüzyıl boyunca uğraştırdı.Balkan milletleri,zaman içerisinde Osmanlı Devletinden ayrılarak kendi bağımsız devletlerini kurdular.

  Osmanlı devlet adamlarını ve aydınlarını da etkiledi.Bu etki,Tanzimat Fermanının ve 1.Meşrutiyetin ilan edilmesinde rol oynadı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...