Fransızların Farklı Özellikleri

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 9 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fransızların Özellikleri


  Fransızların Farklı Özellikleri Nelerdir


  Fransız evkadınları bolluk ve rahata alışkın olduklarından Normandiyadaki dükkanlarda pek çok hazır yiyecek satılıyor. Balıkçılarda ise çok taze dil ve fener balığı bulunuyor. Bir de çok çeşitli peynirler var: Nefis Livarot ve Camembert peynirlerinin yanında daha az adı duyulmuş ama en az onlar kadar lezzetli üç kat kremalı peynirler.

  Fransanın her yerinde domuzdan büyük ölçüde yararlanılıyor. Özellikle güneybatıda popüler olan lahanalı çorbada domuz eti kullanılıyor.

  Fransızlar başka kültürlerin yemeklerinden etkilenerek mutfaklarını genişletmek olanağı bulmuşlar. Örneğin Cezayirden dönen Fransızlar “kuskusu İspanyadan gelenlerse ocakta pişirilen “paellayı Fransaya getirmişler. Bu şekilde mutfağa değişik ülkelerin lezzetleri de eklenmiş.

  Fransızların giyimleri; 15. yüzyılda erkeklerin gardrobuna yeni bir giysi eklendi. Bu bol kollu omuzları ve göğsü oturtulmuş geri kalan bölümleri dökümlü manto gibi bir giysiydi. Giyilen şapkalar türbana benziyor yan tarafından uzun bir eşarp sarkıtılıyordu. 1480′lerde “yırtmaç modası çıktı. İçine giyilen görülsün diye ceketlerin kolları dirsekten bir yırtmaçla açılıyor böylece o dönemde moda olan işlemeli gömlekler ortaya çıkıyordu. Kadın modasında pek fazla değişiklik olmadı. 15. yüzyılda en büyük değişim giderek çok acayip biçimler alan saç modellerinde görüldü. Avrupada kilise kulesi gibi taranmış saçlara bile rastlanıyordu.
   
Yükleniyor...