Fransızların Tuvalet Kültürü

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 27 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fransızların Tuvalet Kültürü Hakkında Bilgi


  Fransızların Tuvalet Kültürü Gelişimi  Medeniyet kavramından bahsedilirken devamlı olarak temizlik, temizlikte de tuvalet ve banyo temizliği kıstas olarak alınmıştır. Tuvalet kültürü medeniyet ve sağlık için çok önemlidir. Her ülkede bu kültür değişik bir seyir izlemiştir.

  Tuvalete yüznumara denilmesi de Fransadan gelmektedir. Eskiden Fransada otellerde tuvaletler koridorların uçlarındaydı. Odaların her birine birer numara verirken, tuvaletlere numarasız demişler ve 00′ diye işaretlemişlerdi. Fransızcadaki numarasız kelimesi ile 100 numara kelimesi hemen hemen aynı telaffuz edildiğinden, bizde Fransızcası biraz kıt birinin tercüme hatası sonucu “yüznumara olarak yerleşmiştir.

  Fransa dışkılarına kökten çözüm bulmak yerine dışkıdan korunmanın yollarını aramıştır. Bu amaçla kötü kokuları önlemek için parfümü, her an tepesine bir pencereden bir lazımlık boşalma ihtimaline karşıda geniş yelpazeli fötr şapkalar ve şemsiyeler, ayaklarının dışkılarıyla kirlenmesini önlemek içinde dik topuklu ayakkabıları kullanmışlardır.
   
Yükleniyor...