Füreya Koral Hayatı ve Eserleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu 1. Füreya Koral Hayatı ve Eserleri


  Doğum 2 Haziran 1910/İstanbul
  Ölümü 26 Ağustos 1997/ İstanbul
  Meslek Seramik sanatçısı

  1910 yılında İstanbul’da doğmuştur. Öğrenim hayatının bir kısmını Fransa’da tamamlayan Koral, üniversite hayatını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde bitirmiştir. Sağlık problemleri nedeniyle tedavi için İsviçre’ye gitmiştir. Bu dönemler sanata olan meylini güçlendirmesi açısından önemlidir. İsviçre’de ve Paris’te resim, heykel ve seramik çalışmalarında bulunmuş olan sanatçı Türkiye’nin ilk kadın seramik ve çağdaş seramiğin öncüsü olması nedeniyle önemli bir şahıstır. Aynı zamanda gazetelerde eleştirmenlik yaptığı ve çeviriler de bulunduğu da bilinmektedir. Yurtdışındaki atölyelerde çalışmalarını büyüten sanatçı, Maya Galerisinde açtığı ilk kişisel sergisinden sonra yurda geri dönmüştür. İstanbul’da kendi seramik atölyesini açan Koral, pek çok sanatçıda yetiştirmiştir. 1951 yılından günümüze kadar yurtiçinde ve yurtdışında toplam 32 sergi açmış, eserleri pek çok müzenin kalıcı koleksiyonuna eklenmiş ve ödüllere layık görülmüştür. 87 yaşına geldiği zaman 1997 de hayatını kaybetmiştir.

  SANAT ÜSLUBU
  Sanatçının en büyük özelliği seramiğin ana malzemesi olan kili, özgün yorumunu sunmakta bir araç olarak kullanmasıydı. Bu tutumu 1950’lili yıllara kadar Batı dünyasında bile yaygın olmayan bir üsluptu. Füreya Koral’ın çağdaş öncülüğü işte bu anlamda önemli bir noktadadır. Çalışmalarıyla seramik sanatını dünyaya açmış, bunun yanında geleneksel sanatımız çiniyi yine çağdaş bir yorumla yeniden Türk mimarisine kazandırmıştır. Duvar resimleri, pano ve şömine üstüne çalışmalar yapan sanatçı, 1960 yılında Ankara’da bir otele 1966 yılında İstanbul Ziraat Bankası’na ve daha pek çok otele panolar yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin önemli isimleriyle yakın dostluk içerisinde olan Koral, açmış olduğu atölyesinde Ahmet Hamdi Tanpınar, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino ve dayısı Cevat Şakir Kabaağaç gibi ünlü isimleri ağırlıyordu. Çalışmalarıyla ve düşünceleriyle insanı doyuruyordu. Yazar Ayşe Kulin sanatçının hayatını ele aldığı biyografi romanında açıkça dile getirdiği ifadeler ile Koral’ı bize anlatmıştır. Sanatçı eserlerini oluştururken folklorik öğelerden yararlanmış, eski çevre motiflerinden nakışlardan yazı sanatlarından esinlenmiştir. Hitit sanatının etkilerinin görüldüğü eserlerinde çağdaş yorumu onu her zaman farklı kılmıştır. Seramikleri her zaman Anadolu kokan resim havasındadır. Devamlılığı görülen eserlerinde hep bir pentür tadı gözlenmektedir. Tabakları evin iç dekorasyonunda bir araç olarak kullanmış, bu tabaklara kuş, balık, baykuş gibi figürler işlemiştir.


  BAŞLICA ESERLERİ
  Yürüyen İnsanlar, heykel çalışmalarına örnektir. Bu küçük boyutlarda ki heykelleriyle kişiliğini yitirmiş insan tipini yansıtmaya çalışmıştır. Marmara Oteli Lobisindeki Duvar Panosu (1960), Ankara Ulus Çarşısı’ndaki Duvar Panosu (1962), İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki Duvar Panosu (1969)
   
Yükleniyor...