Futbolun Ortaya Çıkışı

'Spor Gündemi' forumunda EyLüL tarafından 24 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Futbolu Ortaya Kim Çıkardı


  Futbolun Ortaya Çıkışı Hakkında Bilgi

  Futbol Nedir Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım, iki kale ve bir futbol topu ile oynanan dünyanın en popüler takım sporu. Başta Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere hemen hemen tüm ülkelerde çok sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenir.

  Futbolun Ortaya Çıkışı

  Ayakla oynanan top oyunlarının MÖ 3000'li Asya Hun Devleti'ne kadar ulaştığı bilinmektedir. Ayrıca Hunların oynadığı bu oyunu Çinliler görerek daha da geliştirmiş ve Cuju adlı oyunu çıkarmıştır. Yani ilk futbol oyunu Asya'da ve Hunlar ve Çinliler çıkarmıştır.

  Mısır'da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır. Hattâ bu zamandan kalma 7,5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar, 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da Odysseia'da top oyunlarından bahseder.

  MÖ 2500 yıllarında da Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir.

  Orta Asya Türkleri'nin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıklari kaynaklarda yer alıyor.

  Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan harpastum adlı oyundur. Futbolun Avrupa’daki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur.

  Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsa da bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere'de almıştır.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nis 2013
Yükleniyor...
Benzer Konular - Futbolun Ortaya Çıkışı
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  657
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,554
 3. Bella
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  97,206
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,313
 5. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,061