Futbolun Tarihçesi Nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 5 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. BİLİYORUM Fakat size de sorayım Futbolun tarihçesi ne?Pek iyi bulamıyorum yazarmısınız??*
  ÜYE gulbin

  Cevap: Futbol

  Ayakla oynanılan top oyunlarının MÖ 3000'li Asya Hun Devleti'ne kadar ulaştığı bilinmektedir. Ayrıca Hunların oynadığı bu oyunu Çinliler görerek daha da geliştirmiş ve Cuju adlı oyunu çıkarmıştır. Yani ilk futbol oyununu, Asya'da Hunlar ve Çinliler çıkarmıştır.

  Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan “harpastum adlı oyundur. Futbolun Avrupadaki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsa da bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere'de almıştır.

  Mısır'da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır. Hattâ bu zamandan kalma 7,5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar, 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da Odysseia'da top oyunlarından bahseder.

  MÖ 2500 yıllarında da Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir.

  Orta Asya Türkleri'nin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıklari kaynaklarda yer alıyor. İçlerinde Kaşgarlı Mahmut'un da bulundugu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı "Tepük" isimli bir oyundan bahsedilir. Bu oyunun söylenen kuralları günümüz futboluna oldukça benzer. Elle oynamak yasaktır, faullü hareketler tespit edilmiştir, top oyun alanının dışına çıkamaz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017
Yükleniyor...
Benzer Konular - Futbolun Tarihçesi Nedir
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,313
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  12,552
 3. Bella
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  97,203
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,776
 5. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  5,061