Galata Kulesi Tarihi ve Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Galata Kulesi


  Galata semtinde bulunan tarihi kuledir

  TARİHÇE

  14. yüzyılda Galata’ya yerleşen Cenevizliler tarafından 1348 yılında yapılmıştır. Amacı bu bölgeyi yabancılara karşı korumaktır. Galata surlarına ek olarak yapılmış olup Galata surlarının baş kulesidir. Günümüze kadar çeşitli amaçlar için kullanılan kale, çeşitli tarihi olaylara da tanıklık etmiştir. Dünyanın en eski kulesi kabul edilen kule, İstanbul’un fethiyle Osmanlı yönetiminde kalmıştır. Bu dönemde üzerinde Osmanlı bayrağı bulunan Galata Kulesi her devirde olduğu gibi bu dönemde de önemini korumuştur. Bugünkü haliyle aynı olan kulenin yalnızca külahı değiştirilmiştir. Çünkü 1850’lerin sonunda bir yangın çıkmış ve kulenin külahı harap olmuştur. 1860’lı yılların başında ise onarım görerek dönemin modasına uygun yeniden inşa edilmiştir. Kulenin şimdiki görünüşüne kavuşması 100 yılı aşkın bir zaman sürmüştür.

  MİMARİ ÖZELLİKLERİ
  Kulenin yüksekliği 77.25 metredir. Ağırlığı ise 10.000 tondur. Duvarların kalınlığı 3.74 metredir.Kulenin iç çapı 8.95 , dış çapı 16,45 metredir. Yapının 4. Katından sonra mazgallar ve 5. Katta top namlularının yerleştirildiği yuvalar vardır. Yapının 7. ve 8. katlarının her birinde 14 pencere bulunmaktadır.

  GÜNÜMÜZDE
  İstanbul’un muhteşem manzarasını yakalayan Galata Kulesi günümüzde turistik amaçla kullanılmaktadır. Asansör ile çıkılan kulenin üst 2 katı gece kulübü restaurant olarak kullanılmaktadır.  Yapı siyasi bir amaçla inşa edilmiş ve günümüzde bambaşka bir konuma gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda kulenin derinliklerinde birçok kafatası ve kemik bulunmuştur.
   
Yükleniyor...