Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Bardo Müzesine Rakip Oluyor

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 2 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi
  [​IMG]
  Tunus Bardo Müzesi,Zeugma Mozaik Müzesi nerde,Zeugma Mozaik Müzesi hakkında bilgi,mozaik müzeleri,Zeugma müzesi özel eserler,dünyanın en büyük mozaik müzesi

  Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Bardo Müzesine Rakip Oluyor
  27 Mayıs 2011 ziyarete açılan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde, 1500 metrekare mozaik sergileniyor. Rehabilite edilen mozaiklerle birlikte müzede yaklaşık 6 ay sonra 2 bin 500 metrekare mozaik sergilenecek ve Gaziantep Mozaik Müzesi, Tunus'un unvanını elinden alacak.


  Müzede, Zeugma Antik Kenti'nden çıkarılan mozaiklerin yanı sıra ''Doğu Roma Dönemi'' koleksiyonu da ilk defa görücüye çıktı. 7 bin metrekare kapalı sergi alanı ve 30 bin metkerake kurulum alanına sahip müzedeki eserlerin yerleştirilme şekli ve dizaynı da dikkat çekiyor.

  Mozaikler müzeye yerleştirilirken kronolojik sıraya ve coğrafi konumlarına göre düzenleme yapıldı. Fırat Nehri'ne en yakın olan mozaikler bodrum katta sergileniyor. Giriş katta ise Fırat Nehri kenarında bulunan Poseidon ve Euphrates villaları mozaikleri bulunuyor. Müzenin birinci katında ise 2000 yılında gerçekleştirilen kurtarma kazılarında bulunan mozaikler yer alıyor. Müzenin 2. katında ise Gaziantep çevresinde bulunarak Gaziantep Müze Müdürlüğü'ne getirilen ''Doğu Roma Dönemi''ne ait mozaikler yer alıyor.

  Depolarda saklanan ya da arazide bulunarak müzeye getirilen bazı mozaiklerin rehabilitasyonu ise devam ediyor. Rehabilitasyonun tamamlanmasının ardından Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi sergilenen mozaik metrekaresi açısından ''dünyanın en büyük'' mozaik müzesi olacak.

  ÖZEL ESERLER
  Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenen en önemli eserlerden biri de Mars Heykeli. Heykelin, 2000 yılı kazılarında Poseidon villasında bulunan ve (M.S.) 256 yılındaki Sasani saldırısı sırasında villa içindeki kiler olarak adlandırılabilecek bir alandaki pitosların altına gizlenmiş olduğu düşünülüyor.

  Ani gelişen Sasani saldırısından korumak amacıyla villanın içerisinde gizlendiği düşünülen Mars heykeli, gerçekte bir meydan heykeli. Müzede bu düşünülerek eserin bir meydan heykeli ve aynı zamanda Zeugma'nın koruyucusu olarak sergilenmesi tasarlanmış. Bu nedenle Mars heykeli bir sütun üzerinde ve müzenin her yerinden görülebilecek şekilde tasarlanmış.

  Gaziantep Zeugma Müzesinde sergilenen diğer bir eser ise ''Dionysos'un Düğünü'' mozaiği. Bu mozaiğin çalınan bölümünün fotoğrafı, eksik olan kısma yansıtılarak sergileniyor. Böylelikle mozaiğin çalındığı ve parçalarının bugüne kadar bulunamadığı vurgulanıyor.

  İkinci katın birinci bölümünde ise halk tarafından ''Çingene Kızı'' olarak adlandırılan ''Mainad Mozaiği'' için yapılmış özel bir oda bulunuyor. Labirent şeklinde dizayn edilmiş gizemli oda, Çingene Kızı'nın buğulu bakışlarını ön plana çıkarıyor. Aynı bölümde duvarında Mainad mozaiğinin bulunduğu ve kaçakçılar tarafından büyük oranda tahrip edilen mozaik de yer alıyor. Mozaik içinde Mainad'ın yeri gösterilerek eski eser kaçakçılarının eserler üzerinde nasıl tahribatlar yaptığına dikkat çekiliyor.

  Ayrıca müzede Zeugma Antik Kenti'nin Fırat Nehri kıyısında olduğunu anlatmak için giriş kattaki duvarda kentin konumuyla orantılı olarak bir manzara yer alıyor.

  Alıntı:Habertürk