Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Tarihi ve Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Şub 2012 tarihinde açılan konu 1. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi


  Açılış tarihi 2011/Gaziantep
  Tür Arkeoloji, mozaik
  Antik kent, Gaziantep şehrinde Nizip ilçesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içerisindedir. Büyük bir alanı kaplayan antik kent, Fırat Nehri’nin kıyısında yer alması sebebiyle her dönemde önemini korumuştur. İ.Ö. 1.yy’da Roma hakimiyetinde olan kent adını da bu tarihte almıştır. Ticari bir bölge olması sebebiyle nüfusu artan antik kent yamaçlara villalar inşa etmişler, imar faliyetlerinde bulunmuşlar ve akropolün üzerine kader tanrıçası Thyke’nin bir tapınağını yapmışlardır. Bu tapınak hala daha toprak altındadır.

  MÜZENİN OLUŞTURULMASI
  1944 yılından itibaren Gaziantep Müze Müdürlüğü bu antik kent ile ilgili çalışmalarda bulunmaya başlamıştır. Arkeolojik kazılar sonucunda mezar odaları, Roma villaları, mozaikler ve çeşitli mühürler elde edilmeye başlanmıştır. 1987 yılından itibaren yürütülen arkeoloji çalışmaları sonucunda 13 villa bulunmuştur. Bu villaları olduğu yerde ziyarete açılması düşünülmüş lakin ören yerinin üzerine Birecik Barajı projesinin çıkması ile uluslararası çağrılar yapılmış ve hızlı bir şekilde Zeugma antik kentinde kurtarma çalışmaları başlamıştır. Bu kurtarma çalışmalarında en çok elde edilen buluntular villaların içindeki mozaiklerden oluşmaktaydı. Villaların içinde figürlü duvar resimleride bulunmuştur. Bu villalar mozaik panodaki mitolojik karakterin ismi ile adlandırılmış, çalışmalar devam ederken mozaikler güvenli yerlere taşınmıştır. Günümüzden 1800 yıl öncesine ait olan Zeugma mozaikleri müzeye taşındı

  MOZAİK MÜZESİ
  Müze 2011 senesinin Eylül ayında açılmıştır. Şehir merkezinde bulunmakta, Gaziantep Üniversitesi’nin yolu üzerinde konumlanmaktadır. Çok geniş bir alana yayılan müzenin kapalı alanı 32.764 metrekare ile dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğine sahiptir. Müzenin değerli parçalarını oluşturan mozaikler 1450 metrekare olup, 140 metrekare de duvar resimlerine sahiptir. 4 tane Roma dönemine ait çeşme, 20 tane sütun, 4 tane kireç taşından yapılmış heykeller, mezar stelleri ve lahitler koleksiyonunun parçalarındandır.
   

Yükleniyor...