Gazlar Genleşir Mi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 31 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gazlar Genleşirlermi?
  Gaz halindeki maddeler genleşir mi?
  Gaz halindeki maddeler genleşir mi?

  Gazlar genleşir . Gazlar en hızlı genleşen maddelerdendir .

  Balon sobanın yakında olduğunda patlar . Bunun nedeni yavaş yavaş içindeki gaz genleşir arık kabına sığmaz . Bu olaya "Genleşme" denir


  Bir cisim ısıtıldığında sıcaklığı artıyorsa, genelde cismin (L) boyunda, (S) yüzeyinde , (V) hacminde artış gözlenir. Buna genleşme denir. Genleşmenin nedeni, ısıtılan cismin moleküllerinin kinetik enerjilerinin artması sonucu moleküller arası ortalama uzaklığın artmasıdır.

  Katıların Genleşmesi :

  Katı bir madde ısıtıldığında , genleşmeyi etkileyecek bir dış kuvvet yoksa, maddenin her boyutu (varsa içindeki boşluklar dahil) , aynı oranda genleşir. Bu nedenle , ısıtılan bir katı maddenin genleştikten sonraki durumu , çekilen bir fotoğrafın büyütülmesi durumuna benzer. Örneğin , üzerinde delikler bulunan metal bir levha ısıtıldığında , levhanın her boyutu (üzerindeki delikler dahil) aynı oranda büyür.

  Isıtılan katı bir maddenin boyutlarının artması , katı maddenin yüzeyinde ve hacminde artış meydana getirir. Bu nedenle katı maddelerde genleşmeyi boyut, yüzey ve hacim olarak ayrı ayrı incelemek kolaylık sağlar.