Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

'Bebek Bakımı' forumunda Alara tarafından 20 Oca 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gebelik Zehirlenmesi Nedir?


  Anne adaylarının gebelik süresince, hamur işi, ekmek, pilav, makarna, börek, tatlı gibi yiyeceklerden uzak durması gerektiği, ayda bir kilodan fazla kilo alınması halinde gebelik zehirlenmesi yaşanabileceği bildirildi.

  Zekai Tahir Burak Doğumevi Klinik Şefi Op. Dr. Utku Özcan, anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirterek ’’Fazla yemek ileride gebelik zehirlenmelerine neden olabilir’’ dedi.

  Bu tür yiyeceklerin annelerin fazladan kilo almasına neden olacağını belirten Özcan, ’’Ayda bir kilodan fazla kilo alan anne adayı, ileriki aylarda gebelik zehirlenmeleri ile karşılaşabilir. Bu da, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atar’’ diye konuştu.

  Anne adaylarının, şekerli gıdalar yerine tuzlu yiyecekleri tercih etmelerini öneren Özcan, şöyle devam etti:

  ’’Anne adayları, bulantı ve kusmayı azaltan, potasyumu daha yüksek içecekler içmelidir. Limon, portakal suyu gibi içecekler bulantıyı azaltır. İlk üç ayda ne yerse yesin zaten kilo alamazlar, genellikle kilo verirler. Bizim dikkat çekmek istediğimiz konu ilk üç aydan sonra alınan kiloların fazla olmaması. Bu dönemlerde, et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, sebze, meyve gibi gıdaları yemelerini öneriyoruz.’’

  Saç boyası yasak


  Anne adaylarını, kozmetik ürünler, deterjan ve saç boyaları konusunda da uyaran Özcan, özellikle saç boyalarının hamilelik süresince kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtti. Yalnızca güzel görünmek amacıyla kullanılan bu malzemelerin, anne ve bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydeden Özcan,’’Makyaj malzemesi, parfüm, krem gibi maddelerin gebelikte çok fazla kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Ancak, kortizon içeren saç boyası ve alerjen maddelerin gebelik süresince kesinlikle kullanılmamasını söylüyoruz Saç boyalarında kullanılan maddelerin bir kısmı bebeğe doğrudan zarar verir. Biz, gebeliğin ilk üç ayına çok dikkat ederiz. Rastgele, bilinmeyen, boyaların gebelikte kullanılması sakıncalıdır. Mutlaka doktora danışarak, doktor müsadesi ile kullanılabilir. Saç boyalarının içindeki maddelerin ne olduğundan emin değiliz. Gebelikte kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz’’diyor

  Deterjan da tehlikeli

  Gebelikte dikkat edilmesi gereken bir başka konunun da allerjik hastalıklar olduğunu belirten Özcan, bazı deterjanlarda alerjen etkilerin görülebildiğine dikkati çekti. Bazı hamileliklerde vücudun özellikle allerjiye karşı zayıf olduğunu kaydeden Dr. Utku Özcan, ’’Alerji nedeniyle düşükler bile meydana gelebiliyor. Bu nedenle alerjiyi artıracak maddelerden kaçınmak lazım. Hatta bazı gebelere diyoruz ki, (iç çamaşırlarınızı bile deterjanla değil, sabunla yıkayın)’’ dedi. (A.A)

  BUNLARDAN KAÇININ

  Hamur işi, ekmek, pilav, makarna, börek gibi yiyeceklerden uzak durun.

  Üçüncü aydan sonra, ayda bir kilodan fazla almamaya özen gösterin.

  Saç boyası kullanmayın. Kortizon içeren boyalar anne ve çocuğu zehirler.

  Kortizon içeren makyaj malzemelerini kesinlikle kullanmayın.

  Deterjan kullanmaktan kaçının, iç çamaşırlarınızı sabunla yıkayın.
   
Yükleniyor...