Gebelikte Alkol Tüketimi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 16 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte Alkol Tüketilirmi


  Gebelikte Alkol Tüketimi Hakkında Bilgi

  Hamilelik süresince alkol kullanmak, bebeğin rahim içindeki gelişimini, doğumunu, bebeğin çocuklukta ve ergenlikte yaşayacağı sağlık sorunlarıyla mücadele etmesini ve ergenliğe kadarki öğrenme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

  Hamilelikte alkol kullanan kadınlar,açık bir şekilde, bebeklerini fetal alkol sendromu ile karşı karşıya getirir. Bu sendrom, fiziksel, zihinsel ve davranışsal birçok sorunun bir arada bulunması anlamına geliyor. Bunlardan bazıları gelişim sorunları, kalp sorunları, zihinsel gerilik veya yüzde ya da organlarda anormallikler olarak sıralanabilir.

  İçkiyi az için, bu sorunlar azalır demek de ne yazık ki mümkün değil. Çünkü tıp, ne kadar içildiğinde bu sorunlarla karşılaşıldığını tam olarak bilemiyor. Hamilelikte, bebeğiniz sizin kanınızda bulunan her şeyi alır; bu kadar basit yani.

  Bazı hekimler, hastalarına özellikle ilk trimesterde içmemelerini, çünkü bu dönemde bebeğin organ sisteminin şekillendiğini ve tehlikeye açık olduğunu söylerler. Bu dönemden sonra ise haftada bir iki kadeh sınırlaması getirirler. Siz de doktorunuz ile konuşarak kendinize uygun bir plan yapabilirsiniz. Ama, en iyisi tabii ki hiç içmemek.

  [​IMG]

  Alkol bebeği nasıl etkiler

  Yapılan çalışmalar düzenli şekilde alkol alınması durumunda gelişmekte olan bebeğin bundan etkilendiğini göstermekte. Peki bebek alkolden nasıl etkilenmekte, alkolün bebek üzerindeki olumsuz etkileri nasıl ortaya çıkar ?

  Herhangi bir kişi alkol aldığından bu alkol süratle kana karışır.Alkolün emilimi henüz daha ağızdayken başlar. Kana karışan alkol plasetayı geçerek bebeğin kan dolaşımına da karışır. Alkol teratojen bir maddedir ve gelişmekte olan fetus üzerinde toksik etkileri vardır. Kan dolaşımına geçtiğinde bebeğin sağlıklı gelişimini bozabilir.
   
Yükleniyor...