Gebelikte Balık Yağı Kullanımı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 20 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte Balık Yağı Kullanmak


  Gebelikte Balık Yağı Kullanımı Hakkında Bilgi

  Vitamin mineral takviyelerin yanında omega 3 kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve de doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir. Gebeliğin son aylarında anneden bebeğe fazla oranda omega 3 geçer. Balık yağının bebeklerin merkezi sinir sistemine ve bedensel gelişimine olumlu katkı bulunduğu dile getirilen bir tespittir.

  [​IMG]

  Hamilelikte bebeğin gelişimine etki eden ve bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini kusursuz hale getiren Omega 3 olarak bilinen yağ asitleri, kimi bazı hanımlar tarafından balıkyağı tabletleri ile alınmaktadır. Bunun nedenlerinin başında balıketinden hoşlanmayan ve balığı yiyemeyen bayanların hamilelikte balık içerisinde bulunan besinleri almak durumunda oluşundan kaynaklanmaktadır. Omega 3 yağ asitleri en fazla balık etinde ve yağında bulunduğu için genelde balık yağı ihtiva eden tabletler sayesinde balık tüketilmesine gerek kalmaksızın vücuda gıda olarak alınabilmektedir.

  Balık yağı ürünlerinde hamile ve gebe kadınlara risk oluşturan ürünler genelde balık karaciğerinden elde edilen balık yağı ürünleridir. Bu tür karaciğer içeren balık yağı tabletleri ile balı yağı içeceklerinde yüksek miktarda retinol maddesi bulunmaktadır. Retinol maddesi, A vitamini çeşididir ve gebelik süresinde aşırı miktarda alınmaması gerekir yani diğer bir deyişle günlük 3300 mikrogramdan fazla retinol alımı bebekte bazı fiziksel ve kalıcı zararlara yol açabilmektedir.
   
Yükleniyor...