Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Haz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Kasık Ağrısı Çekenler

  Düzenli olarak büyüyen rahim, rahmi karın boşluğuna dik tutan bağlarda gerilmeye sebep olur. Anne adayları bu gerilmeleri kasık ve bel ağrısı olarak hissederler.

  Gebelikte kasık ağrısı çok sık görülen bir şikayettir, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlı gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık nedeni rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi olduğu için kasık ağrıları genellikle gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar. Bir çok anne adayı gebelik 6 - 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hisseder. Bu da yaklaşık adet gecikmesi yaşandıktan iki hafta sonrasına denk gelir.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları üçüncü ay civarında rahim büyümesinde hızlanmaya bağlı başlayabilir.

  [​IMG]

  Gebeliğin ileriki aylarında büyüyen bebek ve karın kısmında daha çok olmak üzere gebedeki kilo artışı omurganın anatomik yapısını bozarak bel ağrılarına sebep olabilir.

  Kasıklarda olan ağrıları azaltmak için ayaklarınızı karnınıza çekerek istirahat edin,yatın.

  Magnesium ve kalsiyum içeren ilaçlar ve besinler ağrıları azaltıcı etkiye sahiptirler.Doktorunuzun tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Oca 2013
Yükleniyor...