Gebelikte Süt Tüketimi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 20 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte Süt Tüketimi Ne Kadar Olmalı  Gebelikte Günlük Süt Tüketiminin Önemi

  Gebelerin çok süt içmesi gerektiği doğru bir bilgi değil. Çünkü halkımızda oldukça yaygın olan laktaz intoleransı yani içilen sütteki süt şekerini sindirmeye yarayan enzim eksikliği oldukça yaygın. Bu nedenle süt içtikten sonra midede şişme ve gaz şikayeti oluşabilir. Bu nedenle laktozsuz süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

  Hamile kadının içmesi gereken süt miktarı kimine göre günde bir bardak kimine göre ise bir litredir ve süt içmeye hamile kalındığını öğrenir öğrenmez başlanmalıdır. Süt içmeyi önermenin altında yatan neden ise bebeğin kemiklerinin güçlenmesi için gerek duyduğu kalsiyumun sağlanmasıdır.

  Süt önemli bir kalsiyum kaynağı olmakla beraber pekçok erişkin kişi süt içmekten hoşlanmaz.
  Üstelik süt erişkinler için bir besin maddesi olmadığı için pekçok erişkinde laktoz intoleransı vardır ve bu kişiler süt içtiklerinde ciddi anlamda rahatsızlık duyarlar. Buna ek olarak gebeliğin erken dönemlerinde süt gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları tetikleyebilir.

  Gelişmekte olan bebeğin kalsiyum gereksinimi son trimesterda yani 28. haftadan sonra belirginleşir. Bu haftalarda kalsiyum alımı daha çok önem kazanır. Ancak hamile bir kadının alması gereken kalsiyum bebeğinin gereksinimini karşılamaktan çok kendi depolarını doldurmak içindir.

  Eğer hamileliğinizin son dönemlerinde yeterli kalsiyum almıyorsanız bu durum çoğu zaman bacak krampları şeklinde kendini belli eder.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Gebelikte Süt Tüketimi
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,348
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  762
 3. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,624
 4. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  296
 5. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  338