Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 25 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Uyku Bozuklukları


  Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir


  Aşırı sıcaklar çoğumuzda uyku problemi yaratıyor. Hele hamileler bu konuda çok daha hassas oluyorlar. Uykunun hamileler için önemi de tartışılmaz.

  Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri:

  -Gebeliğin ilk haftalarında anne olma düşüncesi ve heyecanı kadınların çoğunda uykusuzluğa yol açar.

  -Giderek büyüyen bebeğin anne karnındaki hareketleri, karın ağrılarına ve kramplarına neden olmaktadır. Bu durum da uykusuzluğa sebebiyet verir.

  -Ayrıca kilo arttıkça, uyuma pozisyonları güçleşir. Sağa, sola dönerek uyumak ya da uyurken pozisyon değiştirmek, bebek büyüdükçe zorlaşır.

  -Büyüyen rahmin mesaneye yaptığı baskı sonucu mesane kapasitesi azaldığı için gebe bayanlar, sık sık idrara çıkarlar. Gebeliğin ilerlemesiyle, damarlarda akan kan miktarı artar, bu artış da böbreklerden geçen kan miktarını arttırır. Yani böbrekler daha fazla kan süzecek ve buna bağlı olarak daha fazla idrar üretecektir. İdrar üretimindeki artış ve mesanaye baskı sonucu hamile bayanlarda uyku problemleri görülür.

  [​IMG]

  -Hamilelik ilerleyip rahim iyice büyüdüğünde karın boşluğunda çok fazla yer işgal etmeye başlar. Bu durumda karın içi basıncı artar ve karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasına baskı yapar. Artmış olan oksijen gereksiminin nedeni ile daha sık ve daha derin soluk alıp vermeye başlanır. Zaman zaman nefes darlığı hissedilir. Nefes darlığı yatar pozisyondayken daha belirgin hale gelir ve uykuya dalmayı güçleştirebilir.

  -Ayrıca, hamilelikle birlikte artan mide problemleri, mide yanmaları ve kramplar da uykusuzluğa neden olmaktadır.

  Doktorun tavsiyesi ile birlikte bitkisel çaylar içilebilir yahut kişiye özel ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Ancak, gebelikte uyku problemi yaşayan bayanlar, doktora danışmadan kendi başlarına çözüm üretmeye kalkışmamalıdır.
   
Yükleniyor...