Geçmişten günümüze fotoğraf makinesi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2014 tarihinde açılan konu


 1. Geçmişten günümüze fotoğraf makinesi


  Geçmişten günümüze kadar fotoğraf makinesi hakkında bilmediklerinizi merak ettiklerinizi aşağıdaki fotoğraf makinesinin tarihçesinde okuyabilir öğrenebilirisiniz.

  Fotoğraf, ışığın kaydedilmesi anlamına geliyor. İlk fotoğraf makinesi, önü mercekli ışık geçirmez kutuydu. 1802’de İngiltere’de Thomas Wedgwood, gümüş nitratlı kağıt ya da deri üstüne görüntü kaydetti ama görüntü sabitleşmedi.1827’de Niepce, duyarlı levha üzerine ilk görüntüyü saptadı. Bir manzara resmi için, duyarlı tabakaya poz süresi sekiz saatti. Ressam Daguerre, bir ucunda mercek, öbüründe buzlu cam olan karanlık kutuda görüntü elde edip taslaklarını bunun üstüne yapıyordu.

  gecmisten-günümüze-fotograf-makinesi-.jpeg

  Daguerreotype adıyla anılan yöntemi dünyaya yayıldı.1887’de Rahip Hannibal Goodwin, gümüş bromür emülsiyonlu selüloit film önerdi. 1889’de Eastman Kodak Company tarafından makaralara sarılmış ve yaprak filmler çıkarıldı. Ateşe dayanıklı asetat çıkınca cam film tümden kalktı. 1935’de ilk renkli film, 1940’larda anında baskı polaroid bulundu. Digital görüntü kaydına ulaşan süreç fotoğrafı geniş kitleye taşıdı.İlk başlarda anları dondurmaya yarayan fotoğraf makineleri (o zamanların deyimi ile kara kutular daha sonraları bir sanat dalı olmaya başlamıştır.

  gecmisten-günümüze-fotograf-makineis-.jpeg
   
  Son düzenleme: 13 Mar 2014