Geçtiğimiz yıl Denizli çürüksu ovasındaki 1900 Yıllık mermer üstünde ne bulunmuştur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Habibe tarafından 20 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Geçtiğimiz yıl Denizli Çürüksu Ovasındaki ''Laodikeia'' antik kentinde 1900 yıllık mermer bloklar üstünde ne yasası bulunmuştur?

  Cevap : Su bulunmuştur.


  Yörenin tarihi oldukça eskiye dayanmakta olup ilk sakinlerinin yörede M.Ö. 1900 yıllarında varlık gösteren Luviler olduğu sanılmaktadır. Hititler,Frigler, Lidyalılar, Persler yörede iz bırakmışlarsada kent asıl önemini ve ayakta kalan önemli yapılarını Helenistik ve özellikle Roma döneminde kazanmıştır. Misya kralı Telepos'un karısı Hiera'dan adını alan Hierapolis, Denizli'nin 20 km. kuzeyinde Küçükçökelez Dağı'nın güney eteklerinde yer alan düz platform şeklinde bir alan üzerinde kurulmuştur. Kentin bulunduğu platform şeklindeki düzlük, yaklaşık 90 hektarlık bir alana tekabül etmekte olup hemen önündeki Çürüksu Ovası'ndan 150, denizden 360 m kadar yüksekte yer alır. Platformdan Çürüksu Ovası'na geçiş zonunu oluşturan yamaçlar ise pamuk yığınları görünümü taşıyan eşsiz doğa harikası Pamukkale travertenlcrinin bulunduğu kesimlerdir (Sözer,1978).Sırtını kuzeydeki dağlık kesimlere, yüzünü verimli Çürüksu ovasına çevirmiş olan Hierapolis kenti içinden çıkan termal kaynak ilk çağlardanberi şifa verici özelliklerinden dolayı kullanıla gelinektedir. Kent en parlak devrini Roma döneminde özellikle M.S. 138-235 yılları arasında yaşamış.Bu dönemde şehrin sokak ve bahçeleri rengarenk çiçeklerle kaplanarak mükemmel bir sistemle bütün evlere yeterli su ulaştmlabilmiştir. I. derece deprem bölgesinde yer alan kent tarih boyunca defalarca tahribe uğramasına rağmen bugün görülmeye değer antik yapılan hala ayaktadır. Büyük hamamlar,
  Gymnazyum, Zafer Kapısı, kiliseler,mezarlar ve anıtlar, Apollo Tapınağı, Nympheuın
  (çeşme), Agora, su deposu, Bizans surları bunların başlıcalarıdır. Göz alıcı tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada yer aldığı yöre 1990 yılında "Özel Çevre Koruma Bölgesi" olarak belirlenmiştir.
   
Yükleniyor...